تهیه شمع از صابون بدون نیاز به موم یا پارافین

تهیه شمع از صابون

شمع‌ها نه تنها به محیط اطراف خود گرما و نور می‌بخشند؛ همواه منبع الهام و آرامش بوده‌اند. شمع‌ها از زمان‌های خیلی قدیم با چربی حیوانات و یا حتی ماهی‌های خاص و موم عسل ساخته می‌شدند؛ اما امروزه در حالی که شمع‌های با سوخت پاک مانند شمع موم سویا و موم عسل وجود دارد، راه‌حل‌های مختلفی برای تهیه شمع از صابون و حتی بدون نیاز به پارافین نیز وجود دارد که بتواند روشنایی بخش محیط اطراف شما باشد.

با وجود انواع مختلف شمع می‌توان گفت تمام شمع‌ها از سه جز اصلی مانند: موم، فیتیله و ظرف شمع تشکیل شده‌اند. در این مقاله می خواهیم سه روش ساده بدون نیاز به وسایل خاص صحبت کنیم.

تهیه شمع از صابون در منزل

تهیه شمع از صابون 3

قبل از دوران برق، شمع سازی یک مهارت ضروری بود. امروزه به یک سرگرمی محبوب در صنایع دستی تبدیل شده است. شما به راحتی می‌توانید شمع‌های معطری درست کنید که بویی شبیه صابون مورد علاقه شما را داشته باشد. مراحل ساخت شمع با صابون شامل موارد زیر است:

چند فنجان آب را جوش آورید. مقدار مورد نظر موم صابون را به آن اضافه کنید. اجازه دهید موم کاملا ذوب شود.

چند قطره رنگ شمع یا روغن معطر را مستقیماً به موم اضافه کنید. از این مواد به مقدار دلخواه یا کم استفاده کنید.

دمای موم را با استفاده از دماسنج بررسی کنید. باید حدود 180 درجه سانتیگراد باشد. وقتی به این دما رسید از روی حرارت بردارید.

تهیه شمع از صابون 2

فیتیله را در داخل شیشه قرار دهید. یک قاشق غذاخوری یا بیشتر موم داخل آن بریزید و اجازه دهید خنک شود و به صورت جامد تبدیل شود تا فیتیله را در جای خود نگه دارید.

اگر شمع خود را با فیتیله نخی درست کردید می‌توانید چوب بستنی یا مداد را به انتهای دیگر فیتیله وصل کنید. دور آن‌را ببندید و چوب یا مداد را درون شیشه بگذارید. این کار باعث می‌شود که فتیله در زمانی که موم ریخته می‌شود و سفت می‌شود در جای خود بماند.

تهیه شمع از صابون 4

موم را داخل ظرف فلزی ریخته و سپس داخل شیشه بریزید. دو یا سه سوراخ در موم در اطراف فیتیله ایجاد کنید. این سوراخ ها از ایجاد حفره های هوا در داخل موم جلوگیری می کند. همانطور که شمع شروع به سفت شدن می‌کند، وسط آن فرو می رود و باید کمی موم بیشتری به آن اضافه کنید.

پس از سفت شدن کامل شمع، چوب یا مداد بستنی را از فتیله خارج کنید. که معمولا سه ساعت یا بیشتر طول می کشد. فتیله را به اندازه دلخواه کوتاه کنید.

ساخت فیتیله چوبی در خانه با استفاده از چوب بستنی

ساخت فیتیله چوبی از چوب بستنی به اینگونه است که چوب را در روغن زیتون به مدت 24 ساعت بخوابانید تا زیتون را به خود جذب کند و این عمل باعث دیرسوز شدن فیتیله شده و شبیه ماده بوراکس برای فیتیله‌های چوبی عمل میکند.

از این چوب بستنی میتوان به عنوان فیتیله چوبی خانگی استفاده کرد.

ساخت شمع در خانه با روغن

برای ساختن شمع بدون پارافین و با روغن مراحل زیر را انجام دهید:

می‌توانید مانند بیشتر آموزش‌ها یک طلق یا قسمتی از شیشه نوشابه را به اندازه یک دایره برش بزنید و با یک سنجاق آن را سوراخ کنید و سپس فتیله را از آن رد کنید؛ یا یک جام یا شیشه مربا را به عنوان ظرف شمع داشته باشید.

روی آن آب بریزید و کمی روغن روی آن بریزید به طوری که کل سطح روی آب را بپوشاند.

می‌توانید شمع خود را با گل خشک و یا تیله‌های رنگی تزئین کنید.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن