شمع موم زنبور عسل چه بوی دارد؟

بوی شمع موم عسل

شمع موم زنبور عسل یک محصول طبیعی است و از این رو بوی منحصر به فردی دارد. بوی آن ، درست مانند رنگ آن ، به آنچه زنبورهای سازنده موم در زمان برداشت موم از کندو تغذیه می کنند ، بستگی دارد. اگرشمع موم عسل را جلو دماغ خود بگیرید و نفس بکشید، هر شمع بوی مشابهی شبیه عسل دارد، اما شمع‌های موم طبیعی عسل دسته‌های مختلف دارند،، و افرادی که حرفه‌ای تر هستند و تفاوت بوی عسل‌ها را تشخیص می‌دهند خوب می تواند تفاوت‌های ظریف را ما بین بوی شمع موم زنبور عسل را تشخیص دهند. این بو کاملاً به خودی خود وجود دارد ، گاهی اوقات می‌تواند دارای رایحه گل باشد، گاهی اوقات نه، اما به طور کلی یک عطر ملایم عسل به همراه دارد.

در چه شرایطی شمع روشن می‌کنیم

هر سال در ماه سپتامبر روز جهانی شمع جشن گرفته می‌شود و روش‌های مختلفی را که شمع‌ها زندگی روزمره ما را تقویت می‌کنند، ترویج می‌دهد. سوسو زدن نور شمع فضایی دوست داشتنی ایجاد می‌کند که به سادگی قابل تکرار نیست؛ به همین دلیل برای شرایط مختلف شمع روشن می‌کنیم. برای مثال

 • تغییر محیط یا فضا
 • جشن‌های تولد و جشن‌های عاشقانه و مراسمات مختلف
 • دکوراسیون
 • عطر
 • مدیتیشن و دعا
 • بیان احساسات
 • سلامتی با شمع موم عسل

تاریخچه شمع موم عسلی

آیا تاکنون کلمه مومیایی را شنیده‌اید. این کلمه نشان دهنده قدمت تاریخی استفاده از آن است. مومیایی کردن اجساد فراعنه در مصر باستان، استفاده در نوشتن، نقاشی و مجسمه سازی و… از دیگر موارد مورد استفاده در عهد باستان بوده است.

مصری های قدیم در حدود ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، زنبور عسل را نگهداری کرده و موم آن‌را برای ساختن قالب، برای نوشتن و همچنین برای مومیایی کردن و محفوظ کردن اجساد مرده هایشان به کار می‌برده‌اند.

رومیان قدیم از موم زنبور عسل در کوزه گری، رنگرزی و نساجی استفاده می‌کرده‌اند. انواع عروسک‌های مومی از معابد یونانی‌ها و رومیان قدیم یافت شده است. کاربرد موم زنبور عسل برای مین روشنایی از زمان‌های بسیار قدیم خصوصا در مصر بسیار رایج بوده است.

شمع موم طبیعی

فیلسوف یونانی ارسطو بر این عقیده بود که موم زنبور عسل از گل‌ها به دست می‌آید و این فرضیه تا دوره رنسانس غالب بود.

موم زنبور عسل واژه‌ای فارسی است و در عربی از واژه‌ی «شمع» به این منظور استفاده می‌شود. امروزه واژه‌ی شمع در زبان فارسی معنی دیگری یافته است. موم ماده‌ای زردرنگ، نرم و بسیار قابل جذب است که معمولا توسط زنبور عسل تولید می‌شود. موم ماده‌ای با ثبات و بسیار مقاوم در برابر رطوبت است؛ اما در برابر سرما و فشارهای مکانیکی آسیب پذیر است. از پیش از میلاد مسیح تا کنون از موم به عنوان

 • بازگشت به چرخه زنبورداری
 • استفاده در تولید لوازم آرایشی
 • قالب‌سازی و مجسمه‌سازی
 • استفاده در صنعت شمع سازی
 • تولید لوازم آرایشی و بهداشتی
 • درمان‌های خانگی مانند گوش درد
 • عایق‌بندی و ضدآب کردن

مورد استفاده قرار میگیرد.

رنگ شمع موم عسل

رنگ موم تازه‌ای که از غدد ترشحی زنبور عسل جدا شده است، سفید مایل به زرد می‌باشد و هرچه بیشتر در کندوی عسل بماند، رنگ تیره‌تری (متمایل به قهوه‌ای) به خود می‌گیرد. رنگ موم تحت تأثیر رنگ گرده، ناخالصی رزین بره موم در آن و همچنین طریقه فرآوری آن تغییر پیدا می‌کند. ورق‌های موم عسل که برای تولید شمع‌های موم عسل به رنگ‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند در هر تولید به دلیل موم خام متفاوت از منطقه مختلف ممکن است رنگ متفاوتی داشته و همچنین به دلیل خاصیت طبیعی موم عسل و حساس بودن آن به نور خورشید به مرور زمان رنگ آن‌ها کمی کمرنگ‌تر خواهد شد

چرا باید شمع موم عسلی جایگزین شمع پارافینی شود؟

شمع موم عسل نسبت به شمع‌های پارافینی گران‌تر هستند اما به دلیل کمیاب بودن، ترکیبات طبیعی و تجدید پذیر بودن، سازگار با محیط زیست، نور درخشان در طیف نور طبیعی خورشید، سوختی پاک و تصفیه هوا، نقطه ذوب بالا و زمان سوخت بیشتر و همچین به دلیل طبیعی بودند برای کسانی که آلژری دارند بسیار مناسب بوده و در هنگام سوخت مواد سمی تولید نمی‌کنند باعث شده تا استفاده از شمع مومی بسیار ارزشمند باشد.

انواع موم طبیعی

تفاوت انواع موم فقط در شکل ظاهری و یا دفعات تصفیه آن می‌باشد؛ اما با نام‌های زیر شناخته می‌شوند.

 • موم کلوخ (تخته ای)
 • موم ورقه ای (آج شده)
 • موم قالبی(شمش موم عسل)
 • موم گرانول(موم پرک)

از موم‌های ورقه‌ای، شمش‌های موم عسل یا همان موم قالبی، موم گرانولی یا موم پرک در شمع‌سازی به شیوه‌های مختلف استفاده می‌شوند.

آموزش ساخت شمع ساده بیزوکس

آموزش شمع طرح قلب با قالب شمع سازی

آموزش درست کردن شمع گرانولی

بوی شمع موم زنبور عسل

بوی شمع موم عسل هنگام سوختن


بیشتر افراد از شمع موم استفاده می‌کنند زیرا این یک محصول طبیعی است و هیچ ماده شیمیایی، رایحه یا مواد افزودنی مصنوعی و احتمالاً سمی ندارد. بیشتر ما بوی شمع موم طبیعی را هم در حالت خام و هم زمانی که شمع می‌سوزد دوست داریم.
با این حال ، برخی از افراد می‌گویند هنگام سوزاندن شمع‌های موم به دلیل آن‌که بوی خاصی ندارد مثل قبل سوختن که کاملا بوی عسل می‌دهد؛ پس شمع موم طبیعی را دوست ندارند.
در پاسخ به این صحبت باید گفت كه بسیاری از مردم به سوزاندن شمع‌های معطر عادت دارند ، كه البته ممكن است طبیعی نباشد، احتمالاً دارای مواد تشكیل دهنده سمی ، مواد شیمیایی و مواد افزودنی هستند، اما بوی بسیار معطرزیادی دارند.

بوی عسلی شمع موم عسل

بنابراین افرادی که شمع موم می‌سوزانند احتمالاً انتظار دارند که بوی بسیار عسلی از آن در محیط پخش شود. شمع‌های موم بسیار تمیز و بسیار روشن می‌سوزند و به طور کلی فقط عطر و بوی ضعیفی می‌دهند، که برای بعضی از بینی‌ها تقریباً قابل تشخیص نیست و بعضی دیگر می‌گویند به وضوح بوی عسل می‌دهد.

شمع موم طبیعی قبل از سوختن بوی کاملا طبیعی و شبیه عسل دارد و بعد از سوختن بوی ضعیف از عسل داردو بسیار زیبا سوخته و باعث پاکسازی هوا و محیط اطراف شماست.

آیا برای شمع‌های مومی می‌توان از اسانس استفاده کرد؟

برای شمع‌های موم طبیعی می‌توان از اسانس استفاده کرد اما ارزش طبیعی بودن و سوخت بدون مواد شیمیایی خود را از دست می‌دهند. زیبایی استفاده از شمع‌های مومی بخاطر حفظ طبیعت و تصفیه هواست.

در پایان می‌توانیم بگوییم ما و مشتریان‌ سارموم از شمع موم استفاده می کنیم زیرا طبیعی است، و برای محیط ضرری ندارد زیرا فاقد مواد شیمیایی و مواد افزودنی می‌باشد.

استفاده از شمع زنبور عسل در فنگشویی

علم فنگ شویی یک فلسفه باستانی چینی است و برای پیدا کردن چیدمان مناسب اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌طور کلی انرژی مثبت  داشته باشد.

استفاده از عنصر آتش برای فعال کردن مناطق خاصی در خانه فنگ شویی بسیار حیاتی است. انتخاب شمع یکی از ساده ترین راه ها برای تحقق این امر است شمع قدرت و نشاط عنصر آتش در فنگ شویی را به ارمغان می آورد.استفاده از عنصر آتش برای فعال کردن مناطق خاصی در خانه فنگ شویی بسیار حیاتی است. انتخاب شمع یکی از ساده ترین راه ها برای تحقق این امر است شمع قدرت و نشاط عنصر آتش در فنگ شویی را به ارمغان می آورد.

شمعی که می‌سوزد چهار عنصر را این‌گونه با خود دارد:

 • مومی که ذوب می‌شود عنصر آب
 • دود شمع عنصر باد
 • موم شمع عنصر خاک
 • شعله شمع عنصر باد
 • فیتیله شمع عنصر چوب

اگر در زمان دعا کردن این چهار عنصر یکجا حضور داشته باشند؛ یعنی خلقتی کامل می‌شود و دعایی کامل که به شدت بر روا شدن حاجت و برآورده شدن دعا موثر است.

برای مناطق مختلف چه رنگ شمعی بکار ببریم؟

 • ضلع شرقی با شمع های رنگ سبز که نماد زندگی و جوانه هستند.
 • ضلع جنوب شرقی: شمع طبیعی به رنگ آبی ، قرمز و بنفش
 • ضلع جنوبی: شمع موم عسل رنگ قرمز ، صورتی ، شرابی و هلو جنوب غربی: قرمز ، صورتی و سفید
 • ضلع غربی: خاکستری ، نقره ای سفید و طلایی
 • ضلع شمال غربی: سفید ، خاکستری و سیاه
 • ضلع شمالی: آبی و سیاه
 • ضلعشمال شرقی: آبی ، سبز ، آبی و سیاه
 • مرکز خانه: زرد ، قهوه ای وقرمز

روند بازار شمع‌سازی در سال‌های پیشرو

انواع شمع‌ها در بازار موجود است و مصرف کنندگان برای مقاصد مختلف به دنبال آن‌ها هستند. امروزه شمع‌ها به اکسسوری‌هایی تبدیل شده‌اند که در اکثر خانه‌ها وجود دارند. شمع‌ها خانه‌ها را معطر می‌کنند و حال و هوای هر محیطی را تغییر می‌دهند. بازار شمع سازی در چند سال گذشته رونق بزرگی را تجربه کرده است. اینفلوئنسرها، سلبریتی‌ها و برندها اکنون شمع‌ها را به عنوان پرسوناهای بازاریابی به کار می‌گیرند.

در سال 2020 شاهد تغییر شمع‌ها بودیم که تبدیل به یک اثر جدید در زمان قرنطینه شدند. خرده فروشان اینترنتی، شمع‌هایی با طرح‌های هنرمندانه و با اشکال تزیینی و مجسمه سازی عرضه کردند که باعث افزایش علاقه مصرف کنندگان به شمع شد.

با ادامه رشد بازار شمع، بازار جهانی شمع معطر، رشد 8/11 درصدی را پیش‌بینی می‌کند. این امر می‌تواند منجر به درآمد 645.7 میلیون دلاری این صنعت در سال 2026 شود. با پتانسیل بازدهی بیشتر، کسب‌وکارها برای دستیابی به مخاطبان بیشتر به فروش اینترنتی روی می‌آورند. بسیاری از خریداران دوست دارند شمع را به صورت حضوری بخرند، زیرا استشمام رایحه شمع می‌تواند بهترین انگیزه برای خرید باشد.

روند بازارصنعت شمع سازی، نشان دهنده جمعیت بسیار زیاد خانم‌ها ست.شمع‌ها لزوماً یک تجارت فصلی نیستند؛ چراکه افرادی که علاقه مند به شمع هستند، شمع‌های جدیدی را در طول سال خریداری می‌کنند. با این حال، به گفته انجمن ملی شمع، 35 درصد از فروش شمع در زمان تعطیلات و عیدها اتفاق می‌افتد و 65 درصد از فروش در زمان‌هایی غیر از آن‌ها اتفاق می‌افتد.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن