انواع عودها و طبع هر کدام را بشناسیم

عود که معمولاً در شکل چوب‌های بامبو یافت می‌شود، یک ماده طبیعی است که هنگام سوختن دود معطری آزاد می‌کند. اصطلاح عود به خود ماده اشاره دارد، نه رایحه‌ای که تولید می‌کند. به طور معمول، سوزاندن انواع عود برای مدیتیشن و یوگا، با هدف آرام کردن بدن و ذهن انجام می‌گیرد. با این حال، امروزه این محصول در خانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل رایحه آرامش بخش و معطر آن بسیار مورد علاقه است.

معرفی سبک های مختلف بخور و نحوه استفاده از آن‌ها

دسته اول: عودهای که به طور مستقیم روشن می شوند تا رایحه آن‌ها در فضا پخش شود.

عودهای شاخه‌ای

عود شاخه‌ای جز محبوب ترین انواع عو بشمار می‎‌رود. این نوع عود با عطرها و در طول‌های مختلف برای خوشبو کردن یک اتاق بزرگ یا برای استفاده مذهبی تنها در یک مکان کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمان سوختن متناسب عودهای شاخه‌ای به طول چوب آن‌ها بستگی دارد. امکان تنظیم زمان سوختن چوب عود با بریدن آن نیز وجود دارد. از آنجایی که عود چوبی ضخامت یکنواختی دارد، عطر آن به صورت یکنواخت و به تدریج منتشر می شود و این امکان وجود دارد که هر زمان خواستید آن را خاموش کرده و دوباره در زمان دیگری بسوزانید.

عودهای شاخه‌ای به دو دسته دست ساز و شرکتی تقسیم می‌شوند که عودهای دست ساز کاملا از مواد طبیعی و به صورت دست ساز و با شیوه های که نسل به نسل انتقال پیدا کرده اند درست شده و خواص درمانی بسیاری دارند.

برای مثال از عود لوندر برای کاهش ضربان قلب و استرس استفاده می‌شود. عود‌های دست‌ساز و شرکتی را در بسته‌بندی مخصوص هر رایحه به راحتی می‌توان تهیه کرد اما با توجه به قیمت بالاتر عود‌های دست ساز خرید پک عود دست ساز که بتوان چند رایحه را از میان رایحه‌های مختلف امتحان کرد تا با توجه به سلیقه نهایی یک بسته کامل از آن عود را خرید بسیار مقرو ن به صرفه می‌باشد.

بعضی رایحه‌ها و خواص عود دست سازهای پرطرفدار از میان انواع عود عبارتند از:

 • عود لوندر فرانسوی:پاکسازی چاکرای چهارم یا قلب
 • عود رین فارست یا جنگل‌های بارانی: آرامش بخش
 • عود سون افریکن مامبا: ضد چشم زخم و انرزی منفی
 • عود آچاریا قرمر:مناسب پاکسازی و مراقبه
 • عود مدیتیشن: مناسب مراقبه و یوگا
 • عود فلورال والی: بهبود وضعیت روحی و ذهنی
 • عود رز: ضد افسردگی و نشاط آور باعث گشایش چاکرای قلب و عاطفه
 • عود مخروطی هفت شیر آفریقایی: تقویت کننده اعصاب و ضد استرس

عود حلقه‌ای، پیچشی یا دایره‌ای

ویژگی خاص این نوع عود، مدت زمان سوختن طولانی آن است. بخور عود حلقه‌ای برای معطر کردن یک منطقه بزرگ مانند لابی هتل یا فضایی با معابر زیاد مناسب است. چرا که به دلیل فشرده بودن و طول زیاد پیچشی مدت زمان بسیار طولانی می‌سوزد. به دلیل کیفیت بالای مواد تشکیل دهنده آن مناسب برای یوگا، مدیتیشن و مهمانی و جلسات مهم می باشد. رایحه آن فضایی به شدت معنوی ایجاد می‌کنند که روح شما را به سطحی از سعادتمندی ارتقا داده و در شما باور به معنویت را ایجاد می‌کند.

عود فشرده از انواع عود

عودهای دایره‌ای با شکلی زیبا و ظاهری دلپذیر، زمان سوختنی بین 2 تا 4 ساعت دارند. آن‌ها به صورت دست‌ساز در پایه تبت توسط صنعتگرانی ساخته می‌شوند که گیاهان آسیاب شده، رزین‌ها، ادویه‌ها و اسانس‌های معطر طبیعی را با هم ترکیب می‌کنند تا عودهای معطر دلپذیری را تولید کنند.

عود مخروطی

این نوع بخور برای خوشبو کردن اتاق در زمان کوتاه مناسب است چرا که رایحه بسیار قوی دارد. عود مخروطی، عود کله قندی نیز نامیده می‌شود که شما سر مخروط را روشن کرده و بعد از چند ثانیه خاموش کنید در مدت حداکثر 20 تا 30 دقیقه آرام آرام با جرقه سوخته و تمام می‌شود. رایجه غلیظ عود مخروطی برای حداقل 48 ساعت در فضای در بسته باقی می‌ماند.

یکی از خصوصیات این عود نیاز نداشتن به جاعودی خاصی است؛ بلکه در انواع مدل های که دوست داشته باشید می‌توانید از روشن کردن این عود لذت ببرید.

عود آبشاری

عود ابشاری شبیه عود مخروطی است با این تفاوت که سوراخی در انتهای مخروط آن وجود دارد که دود عود نیز از انتهای آن به شکل آبشار سرازیر شده و جلوه بسیار زیبایی دارد.د

در میان انواع عود با رایحه‌های مختلف موارد استفاده متفاوتی وجود دارد مثلا:

 • برای رفع خستگی جسمی: عودهای دارچین، اکالیپتوس، نعنا و مریم‌گلی
 • برای رفع خستگی فکری: عود هل، اکلیل‌کوهی و اسطوخودوس
 • برای رفع حواس‌پرتی و فراموشی: عود اکلیل‌ کوهی و چوب سرو
 • برای رفع سوء هاضمه، اختلالات گوارشی و بی‌اشتهایی: عود هل، نعنا، بابونه، دارچین، اکلیل کوهی، اکالیپتوس و اسطوخودوس
 • برای رفع میگرن: عود یاس، اسطوخودوس و اکالیپتوس
 • برای رفع میگرن: عود یاس، اسطوخودوس و اکالیپتوس
 • به عنوان مسکن و ضد درد: اکلیل کوهی، بابونه، نعنا و ا سطوخودوس
 • برای رفع سردرد: یاس، نعنا، مریم گلی، بابونه، اسطوخودوس و اکلیل کوهی
 •  تقویت قلب: اکلیل‌کوهی و نعنا را به کار می‌برند.

دسته دوم: عودهای حرارتی که بدون نیاز به روشن کردن عطر آن‌ها به مرور زمان و با بخار و گرما در هوا پخش می‌شود.

چوب معطر

چوب های معطر در میان انواع خوشبوکننده ها و انواع عود

رایحه های چوبی معطر فضای دلپذیری را برای مناسبت های خاص ایجاد می کنند. این چوب‌های معطر به مرور در فضا تبخیر شده و رایحه آن ها منتشر می شود.

عود خمیر شده

عود خمیر از انواع عود و بخور

این شکل قدیمی از عود که به طور سنتی برای مراسم چای ژاپنی استفاده می‌شود، مخلوط، رایحه و گیاهان مختلف به صورت خمیر و دایره‌های کوچک مخلوط می‌شود و به مدت سه تا پنج سال در کوزه‌های سفالی باقی می‌ماند تا بالغ شود. عود خمیر شده با رایحه شیرین و گرمی شناخته می شود، با شعله مشتعل نمی شود؛ بلکه با استفاده از زغال چوب یا با بخاری تراشه چوب گرم می شود و در هوا عطر آن می‌پیچد.

ساشه یاعود عنبر

ساشه از بخور پودری یا دانه بندی شده در یک کیسه پارچه‌ای تشکیل شده است. این نوع اوود از میخک، بورنئو کافور، چوب صندل و سایر ادویه ها مخلوط می‌شود.
ساشه نه تنها لباس را معطر می‌کند، بلکه به محافظت از لباس در برابر حشرات نیز کمک می‌کند. راه‌های دیگر استفاده از ساشه عبارتند از: در کشو، در جیب، در خودرو و موارد دیگر. رایحه ملایم و لطیف آن به طور قابل توجهی با عطرها متفاوت است.

منبع: انواع عود

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن