چرا نباید از شمع معطر استفاده کنیم؟

شمع معطر

امروزه شمع معطر به خاطر ظاهر زیبا و بوی خوشی که دارد در دکوراسیون خانه‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است درخشش گرم و بوی مطبوع این شمع‌ها فریبنده باشند؛ اما باید توجه داشت که این شمع‌ها ممکن است برای سلامتی خطرناک باشند.

شمع‌ های معطر چگونه ساخته می‌شوند؟

شمع مومی را جایگزین شمع معطر کنیم

شمع‌های معطر و معمولی اگرچه سالم به نظر می‌رسند، منبع عظیمی از آلودگی هوای داخل خانه هستند و انواع مواد شیمیایی را منتشر می‌کنند که همانند دود سیگار خطرناک هستند. پارافین یک ماده زائد نفتی است که قبل از تبدیل شدن به موم باید معطر و سفید شود.

بیشتر شمع‌ها از موم پارافین تهیه می‌شوند که هنگام سوختن بنزن و تولوئن بسیار سمی ایجاد می‌کند (که هر دو مواد سرطان زا می‌باشند). در واقع، سموم آزاد شده از شمع‌های پارافین همانند سموم موجود در دودهای سوخت‌های دیزلی هستند.

علاوه بر این، شمع معطر اکثر دارای فتیله‌ ای است که از فلزات سنگین مانند سرب تشکیل شده است و چند ساعت سوختن آن‌ها می‌تواند سطح فلزات سنگین موجود در هوا را افزایش دهد که ممکن است به میزان بسیار بالاتر از حد قابل قبول برسد. اغلب افراد تصور می‌کنند که فیتیله شمع‌ها از پنبه یا کاغذ ساخته شده‌اند؛ اما مطالعات نشان داده است که حدوداً فیتیله 30٪ از شمع‌ها حاوی فلزات سنگین می‌باشند.

کمیسیون امنیت محصولات مصرفی در این باره می‌گوید: “یک شمع دارای فتیله سربی پنج برابر بیشتر از مقدار استاندارد سرب برای کودکان، آزاد می‌کند و این میزان فراتر از حد استاندارد آلودگی EPA برای هوای بیرون است. به دلیل همین موارد در سال 2003 استفاده از فتیله‌های سرب ممنوع اعلام شد. این شمع‌ها می‌توانند به اختلالات هورمونی، مشکلات رفتاری، اختلالات یادگیری و مشکلات بهداشتی متعددی منجر شوند.

بسیاری از شمع‌ها همچنین حاوی رایحه و رنگ مصنوعی هستند که با سوختن مواد شیمیایی اضافی‌تری آزاد می‌کنند.

سایر مواد شیمیایی سمی که ممکن است در مخلوط پارافین وجود داشته باشند و از طریق سوزاندن آزاد شوند عبارتند از: استون، تری کلرو فلوئورمتان، دی سولفید کربن، 2-بوتانون، تری کلرواتان، تری کلرواتن، تتراکلرید کربن، تتراکلرواتن، کلروبنزن، اتیل بنزن، استایرن، زایلن، فنل  کرسول، سیکلوپنتن. برخی از این مواد در محصولات دیگری مانند رنگ، لاک و مواد پاک کننده وجود دارند که این مواد بسیار قوی و قدرتمند و خطرناک هستند!

به علاوه دوده پتروشیمی که از شمع‌های پارافین آزاد می‌شود همان دود خروجی موتور دیزلی می‌باشد و به اندازه دود دست دوم خطرناک است به طوری که مشکلاتی از قبیل سر درد گرفته تا سرطان ریه ایجاد می‌کند. آزمایش نشان  داده است که بخارات پارافین باعث ایجاد تومور در کلیه و کبد حیوانات آزمایشگاهی شده اند.

با توجه به خطراتی که شمع‌‌های پارافین معطر یا غیر معطر برای سلامتی و حتی محیط زیست ما ایجاد می‌کنند، باید به دنبال جایگزین برای این شمع‌هاع باشیم.

جایگزین شمع معطر

شمع مومی جایگزین شمع معطر

خوشبختانه، گزینه‌های بسیار خوبی به عنوان جایگزین برای شمع معطر وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

یکی از جایگزین شمع‌های پارافین می‌تواند شمع سویا باشد؛ اما در اکثر موارد سویا از محصولات تراریخته ایجاد می‌شود که از نظر ژنتیکی دست کاری شده‌اند و به همین دلیل بهتر است از این نوع شمع‌ها نیز استفاده نشود.

 بهترین جایگزین شمع‌های پارافین شمع‌های تهیه شده از موم عسل هستند که نه تنها بی خطر می‌باشند، بلکه به تمیزی هوای داخل خانه کمک می‌کنند.

شمع‌های موم عسل هنگام سوختن در محیط یون‌های منفی منتشر می‌کنند که به کاهش یون‌های دارای بار مثبت در هوا کمک می‌کنند.

یون‌ها می‌توانند بار مثبت یا منفی داشته باشند. یون‌های مثبت یا کاتیون‌ها در اثر از دست دادن الکترون‌ها بوجود می‌آیند. یون‌های منفی یا آنیون‌ها با جذب الکترون تشکیل می‌شوند. اتمی که یک یا چند الکترون از دست داده یا به دست آورده باشد، دارای بار الکتریکی می‌باشد.

یون‌های مثبت توسط دستگاه‌های الکتریکی، شمع ‌معطر، راه رفتن در فرش و حتی سیستم‌های گرمایشی / سرمایشی تولید می‌شوند. این یون‌ها طبیعی هستند؛ اما می‌توانند همه چیز را از گرد و غبار و گرده گل‌ها گرفته تا کپک‌های سمی با خود منتقل کنند، بنابراین کاهش آن‌ها امر بسیار مهمی می‌باشد. هوای داخل مکان‌های سرپوشیده معمولاً غلظت بیشتری از یون‌های مثبت دارد.

بنابراین در این مکان‌ها بهتر است یون‌های منفی ظاهر شوند. این یون‌ها به هنگام ورود به محیط به یون‌های مثبت متصل می‌شوند و دارای وزن مولکولی سنگین‌تری می‌شوند و بنابراین دیگر در هوا شناور باقی نمی‌مانند.

شمع موم عسل منبعی از یون‌های منفی است و می‌تواند به کاهش آلودگی هوای داخل مکان‌های سرپوشیده کمک کنند.

سم زدایی هوای داخل خانه

شمع موم عسل به جای شمع معطر

بعد از این‌که با خطرات و مشکلات شمع‌‌های معطر آشنا شدیم، شاید بهتر است نگاهی به روش‌های کاهش یا حذف آلاینده‌هایی که قبلاً در خانه خود آزاد کردیم نیز بیندازیم. در این صورت می‌توانیم از شمع‌های موم عسل، لامپ‌های نمکی و گیاهان خانگی استفاده کنیم. طرفداران لامپ‌های نمکی ادعا می‌کنند که می توانند هوا را در خانه تان تمیز کنند، آلرژی را تسکین دهند، خلق و خوی شما را افزایش دهند و به خواب شما کمک کنند.

امروزه در اکثر خانه‌ها چراغ نمک و گیاهان خانگی وجود دارند و بهتر است زمانی که می‌خواهیم شمع بسوزانیم از شمع‌ مومی رنگی عسل استفاده کنیم.

درست است که رایحه شمع معطر بسیار خوب و خوشبو می‌باشد؛ اما باید توجه داشته باشیم که ارزش سلامتی ما از هر چیزی مهم‌تر است و باید تلاش کنیم تا از سلامتی خود و دیگران محافظت کنیم.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن