موم گرانولی چیست و چه کاربردهای دارد؟

موم گرانولی

موم از ذوب کردن شان زنبور عسل به دست می‌آید که نقطه ذوب آن بین ۶۰ تا ۶۳ درجه سلسیوس است. معمولا به این نوع موم، رزین و روغن می‌افزایند که برای استفاده در کارهای هنری بسیار مناسب است. به تنهایی نوعی بست به حساب می‌آید و مقام‌ترین نوع بست در مقابل رطوبت و هوا است. روش های مختلفی برای فراوری و تولید موم طبیعی وجود دارد. موم های کلوخه ای، موم های آج دار و موم گرانولی از جمله این نوع موم ها هستند.

موم گرانولی

شمع موم گرانولی

در واقع موم بیزوکس معمولاً توسط زنبورهای جوان تولید می‌شود. این زنبورها موم عسل را در ورقه‌های نازکی به نام فلس تولید می‌کنند که آن را درون کندو می‌ریزند. کارگران کندو این فلس‌ها را جمع‌آوری کرده و برای ساخت سلول‌های ذخیره عسل و محافظت از لارو و شفیره‌ها در کندوی عسل استفاده می‌کنند. موم تولید شده در ابتدا شفاف، بی رنگ، بی مزه و بسیار شکننده است؛ اما پس از جویده شدن توسط زنبورهای کندو، به تدریج زرد یا قهوه‌ای می‌شود. ساختار شیمیایی موم بیزوکس از استرهای اسیدهای چرب و انواع مختلف الکل‌ها با زنجیره بلند تشکیل شده است. موم بیزوکس کاربردهای زیادی در انواع صنایع دارد و استفاده از آن در محصولات آرایشی و بهداشتی به وفور دیده می‌شود.

موم‌های زنبور عسل پس از برداشت عسل شکسته شده و از حالت خود خارج می‌شوند. این موم‌ها به صورت کلوخ موم در آمده و در کارگاه‌های مخصوص بعد از چند مرحله تصفیه برای از بین بردن آفت‌کش‌های که زنبورداران استفاده کرده‌اند و یا گرده گل و موارد مختلف کاملا تمیز شده و در نهاست برای راحتی به شکل دانه‌های لپه یا همان موم گرانولی تبدیل می‌شوند.

موم‌های گرانولی یا به شکل خام آن در علاوه بر مصارف شمع سازی به دلیل تصفیه بیشتر اغلب در موارد بهداشتی آرایشی مانند بالم لب، کرم‌های دست ساز، صابون دست ساز و یا حتی موارد داروسازی مورد استفاده می‌باشد؛ و یا در دستگاه‌های مخصوص بعد از مخلوط شدن و رنگ‌آمیزی به صورت ورق‌های بیزوکس رنگی درآمده و در شمع‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نوع از فراوری موم برای کاربردهایی مورد استفاده است که نیاز به بهداشتی بودن و استرلیزه بودن موم وجود دارد. در نتیجه تقریبا می توان گفت گران قیمت ترین نوع موم فراروری شده همین نوع از موم طبیعی است.

از گرانول برای عایق کردن و ضد آب کردن چوب یا درزهای در و پنجره نیز استفاده می‌شود.

راه‌های شناسایی مرغوب بودن موم طبیعی

  • تست در آزمایشگاه
  • استفاده الکل سفید
  • خرید از مراکز معتبر که دانش فنی لازم برای این کار را دارند.

راه‌های دیگر استفاده از موم گرانولی یا موم پرک در تغذیه

موم گرانولی

موم به عنوان تغذیه در سیستم گوارشی انسان و دیگر موجودات زنده قابل تجزیه و جذب نیست؛ یعنی پس از تغذیه به همان صورت بلعیده شده از بدن دفع می‌شود، اما به سرعت توسط پوست جذب می‌شود. به همین دلیل، امروزه از آن در ساخت وسایل بهداشتی آرایشی، نظیر کرم‌ها، پمادها، ماسک‌های زیبایی صورت،بالم لب خانگی و صابون دست ساز استفاده می‌شود.

پژوهشگر آمریکایی به نام «جان ویس»، جویدن فرآورده ای از موم و عسل را، برای تمیز کردن بینی و حلق، توصیه و آن‌را دارویی بی‌نظیر برای بیماری هایی مثل سینوزیت، تنگی نفس و زکام می‌داند. برای این کار بیماران باید یک قاشق مربا خوری عسل را با موم در دهان بگذارد و حدود ۱۵ دقیقه آن‌را بجوند. جویدن موم عسل، جرم دندان‌ها را از بین می‌برد و لثه‌ها را محکم می‌کند.

‌جویدن نقل‌های تهیه شده از عسل و موم، باعث ازدیاد ترشح بزاق جهت فعالیت ترشحی و حرکتی معده، و تسریع سوخت و ساز بدن می‌شود و اثر قابل توجهی روی گردش خون و ظرفیت عملکرد ماهیچه‌ها دارد.بیشترین میزان مواد آنتی اکسیدان عسل در موم آن قرار دارد.

علاوه بر موارد خوراکی از کاربردهای دیگرموم پرک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازگشت به چرخه زنبورداری
  • استفاده در تولید لوازم آرایشی
  • قالب‌سازی و مجسمه‌سازی
  • استفاده در صنعت شمع سازی
  • تولید لوازم آرایشی و بهداشتی
  • درمان‌های خانگی مانند گوش درد
  • عایق‌بندی و ضدآب کردن

آموزش ساخت شمع گرانولی

شمعی که با موم گرانول درست می‌شود یکی از ساده‌ترین و البته بهترین شمع‌هاست چرا که هیچ گونه اشکی نداشته و کاملا ذوب شده و طولانی مدت می‌سوزد. شمع‌های موم گرانولی بسیار مناسب استفاده در تشتک‌های شمع برای اسانس‌سوزها می‌باشند، تنها کافیست به آن فیتیله مناسب و مقداری روغن معطر اضافه کنید تا شمعی بسیار زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشید.

موم صنعتی گرانول و صنعت بهداشتی

موم گرانولی‌های صنعتی با خاصیت چسبندگی فوق العاده هستند که از روغن آرگان و روغن زیتون تهیه شده و مخصوص پوست های حساس می باشد .

موم گرانولی صنعتی

وکس عدسی یا موم گرانولی با ویژگی های منحصر بفرد برای انواع پوست ها، بدون نیاز به پد اپیلاسیون، با قابلیت چسبندگی بالا جهت از بین بردن موهای کرکی، ضد حساسیت و مناسب برای پوست های حساس، با خاصیت لایه برداری، جلوگیری از رویش موهای زیرپوستی و جوش های حساس در سالن‌های بهداشتی و آرایشی و یا منازل قابل استفاده است.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن