خلاقیت و تزئینات زیبا و ساده با نخ کنفی یا همان گونی

نخ کنفی

در حال حاضر اغلب افراد به دکوراسیون خانه خود توجه بسیاری دارند و می‌کوشند تا با تهیه انواع وسایل تزئینی محیط زندگی خود را زیبا کنند؛ با توجه به قیمت زیادی که وسایل دکوری دارند، بسیاری قادر به تهیه این وسایل گران قیمت نیستند. این افراد بجای ناامیدی بهتر است برای تهیه چنین وسایل دکوری خودشان دست به کار شده و توجه زیادی به پیرامون خود داشته باشند تا با استفاده از مواد ساده و بازیافتی و بدون هیچ خرج و هزینه زیاد به دکوراسیونی زیبا دست یابند. از جمله این مواد ساده نخ کنفی یا همان گونی می‌باشد که معمولا در بسیاری از خانه‌ها پیدا می‌شود.

نخ کنفی پارچه‌ای زمخت و خشن است که برای ساخت گونی یا کیسه‌های محکم بکار برده می‌شود که برای نگهداری و حمل انواع محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به رنگ و ویژگی‌های خاصی که نخ کنف دارد، می‌توان از آن برای تزئین انواع وسایل استفاده کرد.

کادو پیچی کادو با نخ کنفی

علاوه بر دکوراسیون، امروزه بسیاری از کشور‌ها در صدد تلاش برای حفاظت از محیط زیست هستند و می‌کوشند تا از طریق بازیافت مواد، آسیب کمتری به طبیعت و محیط زیست وارد کنند. بنابراین اگر ما بتوانیم از این مواد قابل بازیافت، ابزارها و وسایل به درد بخوری را تهیه کنیم، بیشتر و بهتر می‌توانیم در این راستا کمک کنیم.

اگر چه تزئین با گونی یا نخ کنف جز قدیمی‌ترین تزئینات محسوب می‌شود؛ اما امروزه بسیاری از مردم به تزئینات کلاسیک برای تزئین محیط خود روی آورده‌اند و حتی بعضی مواقع به چیزهای قدیمی ارزش و بهایی بیش از چیزهای مدرن و پیشرفته می‌دهند.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا برخی از تزئینات ساده و زیبا با استفاده از نخ کنف را جمع آوری کنیم.

دوخت رومیزی با پارچه گونی      

دوخت رومیزی با نخ کنفی

برای دوخت رومیزی با استفاده از نخ کنف، تنها به چند متر گونی نیاز دارید که این نوع پارچه را می‌توانید به راحتی از بازار تهیه کنید و مورد استفاده قراربدهید. برای درست کردن رومیزی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم علاوه بر گونی به چند متر تور یا پارچه برای حاشیه کار هم نیاز دارید. این مدل رومیزی بیشتر برای میز ناهار خوری کاربرد دارد.

 با توجه به اندازه میز مورد نظر، نخ کنفی یا گونی را برش بزنید و پارچه یا تور را به صورت چین‌دار بر لبه‌های آن بدوزید.

دوخت پرده با نخ کنفی

دوخت پرده با نخ کنفی

زمانی که موضوع تهیه یک پرده برای مکانی مطرح می‌شود، همواره همه به فکر پارچه‌های فانتزی، توری و یا حریر و پارچه‌های تافته، ساتن و غیره برای تهیه پرده می‌افتند. در حالی که می‌توان با استفاده از یک پارچه ساده مثل گونی هم یک پرده دوخت. البته اهمیت انتخاب آن و همچنین همخوانی با سبک موجود در دکوراسیون را نیز نباید نادیده شمرد.

از آنجا که پارچه‌های نخ کنفی، ضخامت زیادی دارند، از آن‌ها برای پنجره‌هایی استفاده کنید که قصد دارید همزمان با ایجاد ظاهری متفاوت، ارتباط فضای طرفین به حداقل برسد.

ولی آنچه این پرده دوخته شده را متفاوت‌تر و زیباتر می‌سازد، ابتکاراتی است که در بافت گونی و تزئین آن به کار می‌رود. به عنوان مثال شما می‌توانید در برخی از قسمت‌های پرده گونی باف، نخ‌های تار و یا پود را از بافت پارچه خارج کرده و به این ترتیب پارچه را در بعضی نواحی طرح دار کنید. با این روش علاوه بر زیبایی بخشیدن به پرده،از ضخامت آن قسمت‌ها هم کاسته می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود اتاق بیش از حد تاریک نشود.  همچنین می‌توان از انواع مهره‌ها، صدف‌ها، نخ‌های کاموایی رنگی، دکمه‌های مختلف و دیگر عناصر تزئینی مانند این‌ها برای این منظور استفاده کنید.

نکته:  در صورتی که علاقه زیادی بر استفاده از پرده تهیه شده از گونی برای پنجره‌ای دارید ولی به جهت محدودیت در نور، امکان پوشش کامل توسط پارچه ضخیم گونی برای شما وجود ندارد، می‌توانید به طور تلفیقی از نخ کنف و پارچه توری استفاده کنید. به طوری که پارچه توری ساده را در وسط کار و به عنوان پوشش اصلی پنجره در نظر گرفته و دور آن‌را حاشیه ای پهن از گونی ضخیم بدوزید. شما حتی می‌توانید از این ترکیب برای دوخت سایه بان پنجره نیزاستفاده کنید.

تزئین گلدان با پارچه گونی

تزئین گلدان با نخ کنف

این مدل زیبا را با یک تکه مربعی از پارچه گونی و نخ گونی می‌توانید درست کنید. برای انجام این کار نخ کنفی را به شکل لوزی برش دهید. سپس گلدان را روی پارچه قرار دهید. بعد آن گوشه از پارچه که جلوی گلدان قرار دارد را روی دیواره گلدان بیاورید و بعد گوشه‌های کناری را نیز روی آن بکشید و با نخ و سوزن این لایه‌ها را به هم بدوزید. برای زیبا‌تر کردن هرچه بیشتر آن نیز می‌توانید از تزئینات دیگری روی آن استفاده کنید.

تزئین جعبه کادو

تزئین جعبه گلدان با نخ کنفی

با پارچه گونی می‌توانید خاص‌ترین و زیباترین هدیه را به دوستان و عزیزان خود بدهید. با توجه به طرح و رنگ بسیار خاصی که این پارچه دارد، می‌تواند زیبایی خاصی به جعبه یا باکس کادوی شما بدهد و حتی می‌توان از آن به عنوان کاغذ کادو نیز استفاده کرد. شما می‌توانید با توجه به علاقه و خلاقیت منحصر بفرد خودتان و با کمک این پارچه جعبه کادوی خود را به راحتی تزئین کنید.

برای این کار می‌توانید از تکه‌های کوچک پارجه نخ کنفی استفاده کنید و آن‌را با استفاده از انواع لوازم مختلف و پارچه‌های توری تزئین کنید.

ساخت انواع دست سازه

دست سازه با نخ کنفی

با نخ‌های کنفی در قطرهای مختلف می‌توان دست سازهای مختلفی مانند سبد یا کیف درست کرد که جذابیت خاصی دارند.

با توجه به ابتکار و سلیقه خودتان می‌توانید از انواع لوازم تزئینی مانند صدف، گل و برگ‌های خشک شده بهاری، برش‌هایی از میوه‌های خشک، سنگ و مهره‌های رنگی و غیره برای تزئین پرده خود استفاده کنید. به طور کلی همه این تزئینات بستگی به خلاقیت و ذوق هنری شما دارد.

سایر موارد استفاده نخ کنف

تزئین تابلو با نخ کنفی
  • خلاقیت با نخ کنف برای تزئین شمع‌های دکوری منزل
  •  استفاده از گونی و ظرف‌های بی مصرف برای ساختن ظروف نگه‌داری قاشق و چنگال
  • استفاده در کوسن‌های رو مبلی
  • خلاقیت با نخ کنف و استفاده از صدف و تور تزئینی برای ساختن حلقه‌ی تزئینی
  • دکوراسیون سقف کافه و رستوران
  • ساختن تابلوی تزئینی
  •  تزئین ظروف گلدان‌ها
  • استفاده از گونی برای پوشش روی لوستر
  • تزئین روی آباژور
  • خلاقیت با گونی و ظرف مربا برای ساختن گلدان دکوری

خلاقیت و استفاده از این پارچه‌های بی مصرف برای ساخت دکوراسیون داخلی و تزئین آن با کار دست، به شما کمک می‌کند هم خلاقیت خود را شکوفا کنید وهم در صرف هزینه برای خرید دکوراسیون جدید صرفه‌جویی کنید. همچنین استفاده از گونی برای تزئین، شما را در اجرای سبک دکوراسیون داخلی مدرن، مینیمال، وابی سابی و سایر سبک‌هایی که رویکرد ارگانیک دارند، کمک می‌کند. پس دست به کار شوید و از این نمونه‌ها ایده بگیرید و وسایل تزئینی مورد نظر خود را با دست‌های خودتان تهیه کنید.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن