پارافین تراپی چیست؟فواید و عوارض آن

پارافین تراپی چیست؟

پارافین تراپی چیست؟در پارافین تراپی از موم مبتنی بر روغن گرم برای تسکین درد دست‌ها، پاها و مفاصل و عضلات استفاده می‌شود. این درمان دارای مزایای نرم کنندگی پوست نیز می‌باشد. شما می‌توانید با یک دستگاه کوچک و پارافین مخصوص که برای این منظور طراحی شده است، یک پارافین تراپی گرم در خانه انجام دهید، یا می‌توانید به سالن‌های مراقبت پوستی یا اسپا مراجعه کنید.

موم پارافین

موم پارافین یک موم سفید یا بدون رنگ بوده و نرم و جامد است. پارافین از هیدروکربن‌های اشباع شده ساخته می‌شود. از این موم به دلیل بی رنگ، بی مزه و بی بو بودن، اغلب در سالن‌های زیبایی و مراقبت‌های پوستی و اسپاها بر روی دست‌ها، کوتیکول یا پوستک‌ها و پاها استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای تسکین درد مفاصل و عضلات استفاده کرد.

موم پارافین کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز دارد و از آن برای روغن کاری، عایق الکتریکی و برای ساختن شمع و مداد رنگی استفاده می‌شود.

در طول پارافین تراپی چه اتفاقی می افتد؟

پارافین تراپی نوعی گرما درمانی عمیق است. موم پارافین مایع، در جذب و حفظ گرما بسیار کارآمد است. برای مثال وقتی دست یا پای خود را در حمام پارافین فرو می‌برید، گرما از موم به ناحیه آسیب دیده منتقل می‌شود و موم جامد می‌شود. گرما باعث افزایش گردش خون و تسکین درد و سفتی می‌شود. همچنین برای کمک به نرم شدن پوست، پارافین خون رسانی به پوست را افزایش می‌دهد، در حالی که منافذ را باز می‌کند و رطوبت را از لایه‌های زیرین پوست به دام می‌اندازد.

برخی از سالن‌ها و اسپاها ممکن است حمام موم پارافینی را به عنوان بخشی از مانیکور و پدیکور خود ارائه دهند؛ اما اکثر آن‌ها آن‌را به عنوان یک درمان جداگانه نیز ارائه می‌دهند.

هزینه پارافین تراپی از سالنی به سالن دیگر بسیار متفاوت است و به طور کلی حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

فواید پارافین تراپی

پارافین تراپی چیست و چه فوایدی دارد؟

پارافین تراپی درد مزمن مفاصل را تسکین می‌دهد و ماهیچه‌های سفت را شل می‌کند و جریان خون را در ناحیه تحت درمان بهبود می‌بخشد، توان حرکتی افراد مبتلا به آرتریت، بورسیت و سایر بیماری‌های مزمن که باعث درد و سفتی می‌شوند را افزایش می‌دهد. پارافین درمانی همچنین پوست‌های خشک، ترک خورده، زبر و پوسته پوسته را صاف و نرم می‌کند. می‌تواند برای اختلالات پوستی مزمن مانند اگزما و پسوریازیس مفید باشد.

پارافین تراپی همچنین می‌تواند بخشی از فیزیوتراپی باشد و ممکن است قبل از ورزش درمانی نیز انجام شود. می‌تواند برای بهبود آسیب‌های ورزشی و سایر آسیب‌های فیزیکی مفید باشد. می‌توانید این درمان را در حین ماساژ درمانی یا به عنوان بخشی از مانیکور و پدیکور نیز انجام دهید.

فواید زیبایی و درمانی پارافین تراپی

فواید زیبایی پارافین

از نظر زیبایی، موم پارافین اغلب روی دست‌ها و پاها استفاده می‌شود. موم پارفین، یک نرم کننده طبیعی است که به نرمی و لطافت پوست کمک می‌کند. هنگامی که موم روی پوست اعمال می‌شود، رطوبت را افزایش می‌دهد و پس از اتمام درمان نیز، همچنان به افزایش سطح رطوبت پوست ادامه می‌دهد.

عوارض پارافین تراپی

موم پارافین همچنین می‌تواند به باز کردن منافذ پوست و حذف سلول‌های مرده‌ی پوست کمک کند. پارافین تراپی ممکن است به شاداب‌تر و صاف‌تر شدن پوست کمک کند.

فواید درمانی

از پارافین تراپی برای کمک به تسکین درد افراد مبتلا به بیماری‌های زیر استفاده می‌شود:

 • آرتروز
 • روماتیسم مفصلی
 • درد بافت عضلانی
 • سایر مشکلات مفصلی – حرکتی

پارفین تراپی مانند نوعی گرما درمانی عمل می‌کند و می‌تواند به افزایش جریان خون، شل شدن عضلات و کاهش سفتی مفاصل کمک کند. موم پارافین همچنین می‌تواند اسپاسم و التهاب عضلانی را به حداقل برساند و همچنین کشیدگی تاندون‌ها را درمان کند.

عوارض پارفین تراپی

عوارض پارافین تراپی

موم پارافین در آزمایشگاه تست می‌شود تا از ایمن و بهداشتی بودن آن برای استفاده بر روی بدن، اطمینان حاصل گردد. موم پارفین کاملا طبیعی است و نقطه ذوب پایینی دارد و به همین دلیل می‌توان آن‌را به راحتی روی پوست استفاده کرد و باعث سوختگی یا تاول نشود.

با این حال، اگر پوست بسیار حساسی دارید، پارافین تراپی ممکن است باعث ایجاد راش گرمایی شود. راش‌های گرمایی منجر به ایجاد برجستگی‌های کوچک قرمز روی پوست می‌شود که می‌تواند خارش آور و ناراحت کننده باشد.

اگر مشکلات زیر را دارید نباید از موم پارافین استفاده کنید:

 • گردش خون ضعیف
 • بی حسی در دست‌ها یا پاها
 • دیابت
 • هر گونه جوش یا زخم باز

اگر حساسیت دارویی دارید، به دلیل اینکه پارافین از فرآورده‌های نفتی به دست می‌آید، ممکن است در اثر پارفین تراپی، دچار تورم یا جوش‌های جزئی شوید.

از آنجایی که موم موجود در پارافین تراپی باید بسیار گرم باشد، برای کودکان، افراد بسیار مسن یا افرادی که به دمای بالا حساسیت دارند توصیه نمی‌شود. همچنین می‌تواند برای کسانی که پاهای بی حسی دارند، از جمله افراد مبتلا به دیابت یا بیماری‌های عروقی، خطرناک باشد.

اگر پارافین تراپی را در خانه انجام می‌دهید، مراقب باشید که موم را بیش از حد گرم نکنید، زیرا ممکن است آتش بگیرد. همچنین، هنگام شروع درمان، دمای موم نباید بیش از 51 درجه سانتیگراد باشد.

پارافین تراپی در خانه

پارافین تراپی دست و پا در منزل

شما می‌توانید برای پارافین تراپی به سالن ناخن یا زیبایی و ماساژ مراجعه کنید یا می‌توانید آن‌را در خانه نیز انجام دهید. برای پارافین درمانی در خانه بسیار مهم است که مراحل صحیح را دنبال کنید تا حداکثر فایده را از درمان بگیرید.

برای انجام یک پارافین تراپی در خانه، به لوازم زیر نیاز دارید:

 • دو کیلوگرم موم پارافین با ارزش غذایی
 • دیگ دو لایه
 • پیمان اندازه گیری
 • روغن معدنی
 • ظرف پلاستیکی چرب شده
 • دماسنج
 • روغن زیتون
 • کیسه پلاستیکی قابل آب بندی
 • حوله
 • تایمر
 • دستمال
 • کرم مرطوب کننده

همچنین می‌توانید یک حمام موم پارافینی قابل حمل برای درمان‌های خانگی خریداری کنید. این دستگاه به کاهش تعداد لوازم مورد نیاز شما کمک می‌کند و بسیاری از این دستگاه‌ها با موم پارافین عرضه می‌شوند.

مرحله 1: ذوب کردن موم

ساده ترین راه برای ذوب موم پارافین در خانه استفاده از دیگ دو لایه است. اگر روی ناخن‌هایتان لاک دارید، قبل از شروع فرآیند آن‌ها را پاک کنید. دست‌های خود را خوب بشویید و با یک حوله بدون پرز خشک کنید.

برای ذوب کردن موم:

 • دو کیلوگرم موم پارافین را درون لایه بالایی دیگ دو لایه اضافه کنید و به لایه پایینی دیگ آب اضافه کنید و روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید.
 • یک فنجان روغن معدنی به موم اضافه کنید.
 • وقتی موم کاملا ذوب شد، دیگ را از روی اجاق گاز بردارید. موم را با دقت در ظرف پلاستیکی چرب شده بریزید.
 • صبر کنید تا پوسته نازکی در بالای موم ایجاد شود.
 • دمای موم را با دماسنج بررسی کنید. زمانی که دمای موم به 51 درجه سانتیگراد  برسد آماده استفاده است.

مرحله 2: استفاده کردن از موم

برای استفاده از موم پارافین آماده شده باید مراحل زیر را انجام دهید:

پارافین تراپی پوست در منزل
 • چند قطره روغن زیتون را روی ناحیه‌ای از پوست که می‌خواهید درمان کنید، ماساژ دهید.
 • کل دست یا پای خود را به موم آغشته کنید و اجازه بدهید چند ثانیه بماند تا لایه‌ای روی آن ناحیه ایجاد شود.
 • صبر کنید تا موم خشک شود. زمانی که درخشش موم از بین رود، متوجه خواهید شد که خشک شده است. پس از خشک شدن، دست یا پای خود را دوباره داخل موم قرار دهید به طوریکه کمتر از قبل باشد. این کار از سوختگی لایه‌های قبلی پوست جلوگیری می‌کند.
 • این روند را تا زمانی تکرار کنید که حداقل 10 لایه موم روی دست یا پای خود داشته باشید.

مرحله 3: پیچیدن کیسه پلاستیک دور دست و پا

هنگامی که حداقل 10 لایه موم را به دست یا پای خود زدید، یک کیسه پلاستیکی بزرگ روی آن‌ها قرار دهید. سپس دست و پاهای خود را به مدت 15 تا 20 دقیقه در یک حوله بپیچید.

مرحله 4: پاک کردن موم

پس از 15 تا 20 دقیقه، دست یا پاهای خود را از دستکش یا حوله و کیسه پلاستیکی بردارید. از دستمال نرم برای پاک کردن باقی مانده موم از روی پوست خود استفاده کنید و سپس از کرم مرطوب کننده برای نرم کردن پوست خود استفاده کنید.

هنگامی که پارافین تراپی خود را کامل کردید، روی پارافین را بپوشانید و آن‌را در مکانی امن برای درمان بعدی خود نگهداری کنید.

پارافین تراپی برای پاها

فواید پارافین تراپی پا

پارافین تراپی یک درمان تسکین دهنده است که در آن پاها در مخلوط گرمی از پارافین  و روغن معدنی غوطه ور می‌شوند. این درمان گرم، درد مفاصل را تسکین می‌دهد و گردش خون را بهبود می‌بخشد و ترکیب روغن و موم پوست زبر پاها را نرم می‌کند. ماساژورها از پارافین برای تسکین سفتی مفاصل استفاده می‌کنند، در حالی که در اسپاها(محل‌های مناسب برای آب درمانی) و سالن‌ها اغلب قبل از پدیکور از آن استفاده می‌کنند.

فواید پارافین تراپی برای پاها

در حین پارافین تراپی، موم گرما را در نزدیکی پوست به دام می‌اندازد، که به مفاصل سفت و دردناک نفوذ می‌کند. این گرما همچنین باعث بهبود گردش خون در پاها می‌شود. موم و روغن معدنی پوست زبر را نرم می‌کند و پوست پا را برای پدیکور آماده می‌کند و پارافین تراپی را به یک درمان آرامش بخش برای کسانی که برای مدت طولانی روی پاهای خود کار می‌کنند تبدیل می‌کند. همچنین به عنوان درمانی برای آرتریت، دردهای عضلانی یا رگ به رگ شدن مفاصل استفاده می‌شود.

کلام آخر

پارافین تراپی فواید زیبایی زیادی دارد و همچنین می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند آرتریت و فیبرومیالژیا تسکین کننده باشد. می‌توانید هزینه انجام آن‌را در سالن ناخن یا اسپا پرداخت کنید یا در صورت داشتن تجهیزات مناسب می‌توانید خودتان در خانه انجام دهید.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن