پارافین شمع و موارد مختلف استفاده از آن

شمع رو آبی با پارافین شمع سازی

بسیاری از محصولاتی که در زندگی خود با آن‌ها روبرو هستید شامل موم پارافین هستند. وکس پارافین یک موم سفید رنگ با انعطاف بالاست. پارافین شمع از نفت، زغال سنگ یا هیدروکربن‌های اشباع شده ایجاد می‌شود و می‌توان آن‌را تقریباً بی‌رنگ و بی‌بو تصفیه کرد و به راحتی می‌توان آن را بدون تغییر رایحه یا رنگ محصول به محصولات دیگر اضافه کرد.

موم پارافین یکی از رایج‌ترین مواد مومی موجود در بازار است. معمولاً نسبت به سایر گزینه‌ها مقرون به صرفه می‌باشد. این موم توسط صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا شرکت‌ها می‌توانند از مخلوط های مختلف موم پارافین برای محصولات یا خدمات خود استفاده کنند. در این متن قصد داریم کارایی های مختلف پارافین و تفاوت آن با موم طبیعی صحبت کنیم.

موارد استفاده از وکس پارافین

 1. شمع
  پارافین شمع سازی برای اولین بار برای جایگزینی شمع های پیه مورد استفاده قرار گرفتند. موم پارافین برای ایجاد شمع های معطر عالی ست زیرا بی رنگ و بی بو می‌باشد.
استفاده از پارافین شمع سازی
 1. ضد آب
  پارافین به طور طبیعی در برابر آب مقاوم است. پوشش‌های موم پارافینی را می‌توان روی محصولات مختلفی اعمال کرد تا آن‌ها را ضد آب کند. از جمله کبریت، چوب و بطری. برای ساختن کبریت های ضدآب خود، سر کبریت را در موم پارافین ذوب شده آغشته کرده و از روی موم بردارید و روی آن باد بزنید تا موم سریع خنک و سفت شود.
 1. مداد رنگی
  موم پارافین ماده اولیه مداد رنگی است که به آن‌ها بافت مومی می‌دهد. موم را که با رنگدانه‌های رنگی مخلوط می‌شود در قالب ریخته تا مداد رنگی را تشکیل دهد.
استفاده از پارافین شمع در مداد شمعی
 1. کاهنده اصطکاک
  از آنجایی که موم پارافین یا همان پارافین شمع خاصیت روان کنندگی دارد، برای کاهش اصطکاک روی محصولات مختلفی اعمال می شود. اسنوبرد سواران، اسکیت‌بوردها و موج‌سواران، موم پارافین را به پایین تخته‌های خود می‌زنند تا به آنها کمک کند راحت‌تر سر بخورند.
 2. پوشش دهنده
  موم پارافین به بسیاری از روکش های آب نبات و شکلات‌ها اضافه می شود تا ظاهری براق به غذاها بدهد. شرکت‌های موم پارافینی که برای پوشش مواد غذایی استفاده می‌کنند باید الزامات FDA را برای تماس با مواد غذایی رعایت کنند. همچنین برای پوشش دادن میوه‌ها و سبزیجات به منظور افزایش ماندگاری با حفظ رطوبت استفاده می‌شود.
 1. زیبایی و مراقبت شخصی
  موم پارافین سالهاست که بخشی از صنعت زیبایی و مراقبت شخصی بوده است. موم پارافین را در لوازم آرایشی پیدا خواهید کرد؛ زیرا به سرعت در پوست شما حل می‌شود و رطوبت عمیق و محافظت از پوست را فراهم می کند. شما می‌توانید آن را در محصولاتی مانند شامپو، رژ لب، آرایش صورت، آرایش چشم، محصولات ناخن، مراقبت از پوست، ضد آفتاب و غیره پیدا کنید.
کاربرد پارافین شمع در لوازم آرایشی
 1. مصالح ساختمانی
  شرکت‌های ساختمانی و ساختمانی به طور مرتب از لوازمی استفاده می‌کنند که حاوی پارافین شمع هستند. مصالح ساختمانی مانند لوله های پی وی سی، دیوار خشک و گچ تخته همگی شامل موم پارافین هستند. موم پارافین از این مواد در برابر خوردگی، ریزش یا آسیب های دیگر محافظت می‌کند. این به ایجاد یکپارچگی ساختاری کمک می‌کند و به حفظ منابع ساختمانی متخلخل کمک می‌کند.
 2. مصارف پزشکی
  استفاده از موم پارافین در صنعت پزشکی رایج است. این ماده را می‌توانید در مصارف پزشکی درمانی و در داروها پیدا کنید. برخی از روش‌هایی که صنعت پزشکی از موم پارافین استفاده می‌کند شامل درمان التهاب، خشکی پوست، سفتی عضلات، درد مفاصل و ماساژ است.

تفاوت پارافین و موم های طبیعی

موم پارافین از نفت خام به دست می آید. به طور معمول رنگ روشن تر، بی بو و در نقاط ذوب مختلفی وجود دارد. عرضه پارافین واکس از منابع داخلی و همچنین منابع خارج از کشور تامین می شود. موم پارافین در انواع بسته بندی مانند اسلب، پاستیل و فله موجود است؛ که در موارد مختلفی که بالاتر گفتیم استفاده می‌شود.

تفاوت پارافین شمع و شمع های موم طبیعی زنبور عسل

انواع مختلفی از موم وجود دارند که در دسته موم طبیعی قرار می‌گیرند. برخی از این موم‌ها عبارتند از سویا، نخل، زنبور عسل، کارنائوبا، چربی‌ها و غیره. موم‌های طبیعی رنگ‌ها و بوهای مختلفی دارند. این واکس‌ها می‌توانند ارزان‌تر از پارافین شمع باشند، اما بسته به این‌که دقیقاً به دنبال چه موم طبیعی هستید، می‌توانند قیمت بسیار بالایی نیز داشته باشند. واکس‌های طبیعی طیف قیمتی وسیعی دارند. موم‌های طبیعی می‌توانند در قالب‌های بسته بندی مختلف عرضه شوند.

هر موم طبیعی خواص منحصر به فرد خود را دارد و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر نوع موم هدف خاص خود را دارد. موم پارافین و موم طبیعی هر کدام خواص خاص خود را دارند و نمی‌توان آن‌ها را به جای هم استفاده کرد.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن