جاعودی چیست؟عودسوز و انواع جاعودی

انواع جا عودی و عود سوز

قبلا از این در مطلبی در مورد استفاده از عود از گذشته تا به امروز به طور مفصل صحبت کردیم و رایحه درمانی با عود گفتیم. برای روشن کردن عود نیاز به عود سوز یا جاعودی ست. امروزه انواع جاعودی به شکل‌های مختلف با جنس‌های متفاوت در بازار یافت می‌شوند؛ که با توجه به سلیقه شما انتخاب‌های مختلفی می‌توان داشت؛ اما در مورد تفاوت آن‌ها چه می‌دانید؟

قصد داریم در این مطلب در مورد انواع جاعودی با جنس‌های مختلف صحبت کنیم.

انواع جا عودی با جنس‌های مختلف

انواع عودسوز با جنس‌های مختلف بسته به دکوراسیون و سلیقه شما انتخاب می‌شوند.

 • جاعودی چوبی
 • پلی استر
 • سرامیکی
 • ترکیبی چوب و سفال
 • شیشه‌ای
 • فانتزی

جاعودی چوبی

جاعودی چوبی

در ساخت این نوع جا عودی از تنه درخت استفاده می‌شود به همین دلیل هیچ‌ گونه مواد شیمیایی در تولید آن دخالت نداشته و تداعی کننده حس ‌و حال جنگل است. این مدل‌‌ها را می‌توان شست ‌و شو داد اما نباید در آب شناور بمانند. همچنین بعد از شست ‌و شو باید بلافاصله خشک شوند تا به این ترتیب مدت ‌زمان بیشتری عمر کنند.

جاعودی پلی استر

اکثر جاعودی‌های موجود در بازار که به رنگ کلاسیک و قدیمی و با قیمت مناسب می‌باشند؛ عودسوز های از جنس پلی استر مقاوم شده هستند که با توجه به طرح‌های فانتزیی یا سنتی که دارند شما می‌توانید از آن به عنوان یک وسیله دکوری هم استفاده کنید.

جاعودی سرامیکی

جا اودی سرامیکی

یکی دیگر از انواع جای عودی که جنس آن از سرامیک می‌باشد. مدل‌های این نوع عود سوز بسیار متوع و زیبا هستند اما احتمال شکستن آن زیاد می‌باشد.

جاعودی ترکیبی چوب و سفال

برای ساخت این مدل از چوب و سفال همزمان استفاده می‌شود. همچنین در برخی مدل ‌ها علاوه بر جای عود می‌توان شمع را نیز قرار داد. ای نوع جاعودی کالای بسیار زیبا دکوری ست که در ان واحد از یک وسیله برای دو مورد می‌توان از آن استفاده کرد.

انواع عود سوز بر اساس طرح

انواع عودسوز در طرح‌های مختلف بسته به دکوراسیون و سلیقه شما انتخاب می‌شوند.

 • طرح پر
 • طرح بودا
 • برگ
 • طرح خانه
 • طرح استوانه
 • طرح پرنده
 • طرح آبشار

جاعودی طرح پر

جاعودی طرح پر یکی از انواع عودسوز است که در عین سادگی، سبکی طرفداران زیادی دارد چرا که با هر نوع سبک و طرح دکوراسیونی قابل استفاده است.

جاعودی طرح بودا

یکی از معروفترین انواع جاعودی‌، جاعودی با طرح بودا می‌باشد که معمولاً برای سالن‌های ماساژ و مدیتیشن و یوگابسیار مورد استفاده می‌باشد. همچنین این جاعودی مناسب افرادی ست که در منزل مراقبه و مدیتیشن می‌کنند.

جاعودی طرح خانه

یکی از جاعودی‌هایی که اخیراً توسط چوب و یا ام دی اف هایی با ضخامت 3 میلیمتر ساخته می‌شود، و حتی انواع جنس پلی استر آن نیز در بازار موجود است، جاعودی با طرح خانه می‌باشد. در این جاعودی‌ها، که معمولاً دو قسمتی می‌باشند، پس از برداشتن قسمت بالایی و قرار دادن شاخه روشن عود در آن، قسمت بالایی که همان طرح خانه می‌باشد روی عود قرار می گیرد. دود عود در این جاعودی از پنجره و یا دودکش خارج می‌شود. از این مدل نیز برای عود آبشاری نیز بسیار استفاده می‌شود به طوری که دود از خانه صخره‌ای با پایین سرازیر می‌شود.

جاعودی طرح آبشار

جاعودی‌های آبشاری معمولاً برای عودهای خوشبو مخروطی استفاده می‌شود. در این مدل جاعودی، عود مخروطی در قسمت بالای جاعودی قرار می‌گیرد و دود آن از پایین عود خارج می‌شود. مسیر خروج عود، در این جاعودی طوری طراحی شده است که همانند ریزش آب از یک آبشار به نظر می‌رسد.

جاعودی فانتزی

جاعودی‌های فانتزی زیادی توسط هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی ساخته شده است. این جاعودی‌ها معمولاً جهت دکوراسیون منزل نیز استفاده می‌شود.

جاعودی طرح فانتزی

جای عود به همراه شمع و نمک

روشن کردن شمع، عود در کنار نمک در یک گوشه محیط، باعث پاکسازی محیط و دفع انرژی های منفی و جذب اترژی‌های مثبت می‌شود.هر 3 مورد در این مدل از جاشمعی و جاعودی در کنار مجسمه بودا، به شکل زیبا و دلفریبی چیدمان شده‌اند.

جای عود به همراه شمع

استفاده از شمع در کنار عود بسیار مرسوم است؛ بنابراین داشتن یک جا عودی زیبا در کنار شمع انتخاب بیشتر افراد می‌باشد.

انواع جاعودی بر اساس حالت قرار گرفتن عود

یکی دیگر از انواع دسته بندی جاعودی ها، بر اساس حالت قرار گرفتن عود در جاعودی ست. بعنوان مثال، جاعودی‌هایی که عود به‌صورت عمودی و ایستاده در جاعودی قرار می‌گیرد. جاعودی‌های مدل خط کش و یا تابوتی که در آن عود بصورت افقی یا خوابیده در جاعودی قرار می‌گیرد.

از دیگر روش‌های قرار گرفتن عود، می‌توان به حالت شیب دار یا زاویه دار نیز اشاره کرد. بعنوان مثال جاعودی‌های طرح برگ، عود با زاویه 30 تا 45 درجه درون جاعودی قرار می‌گیرد.

انواع جاعودی بر اساس تعداد عود

عود و جاعودی

جاعودی‌ها بر اساس تعداد عود خوشبو که می‌تواند همزمان روشن باشد نیز می‌تواند تقسیم بندی شود. اکثر جاعودی ها، برای روشن کردن فقط یک شاخه عود خوشبو بکار می رود. ولی جاعودی‌های دیگری وجود دارد که شما می توانید همزمان، دو، سه، چهار شاخه عود و یا حتی بیشتر را نیز همزمان روشن نموده و درون جاعودی قرار دهید.

انتخاب شما از میان انواع جاعودی با جنس‌های مختلف کدام نوع است؟

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن