ساخت شمع در خانه با شمع‌های کهنه یا موم‌ شکسته

ساخت شمع با موم شکسته یا شمع کهنه

مطمئنا تا الان شمع‌های زیادی رو روشن کرده‌اید که آب شده‌اند و موم آن‌ها باقی مانده است. یا شایدم شمع‌سازی را با ورق‌های موم زنبور عسل امتحان کرده‌اید و برای شکل دادن به آن‌ها گاهی خورده موم‌های باقی مانده‌اند. تا به حال به ساخت شمع با موم شکسته یا باقی مانده شمع‌های کهنه فکر کرده‌اید؟

ساخت شمع با موم‌های شکسته

شما می‌توانید با استفاده از ورق موم عسل و یا موم قالبی شمع‌های زیادی درست کنید؛ اما هر سازنده شمعی می‌داند که کلی شمع باقی مانده بعد از درست کردن شمع‌های زیاد خواهد داشت. یا گاهی موم‌های طبیعی عسل بخاطر سرما شکننده می‌شوند و گوشه‌های آن‌ها خرد می‌شود.

گوشه‌های خرد شده را می‌توانید با کاتر به صورت نوار نازک بریده و از لبه آن صاف کنید و یا در هنگام پیچیدن داخل شمع قرار دهید.

ساخت شمع با موم شکسته

تیکه های خرد شده و بریده شده رامی‌توانید ذوب کنید و شمع های کوچک وارمری بسازید یا این‌که با دست گلوگه‌های مومی بسازید و باز هم برای تزئین از اون ها استفاده کنید.

تجهیزات و ابزار مورد نیاز

  • قابلمه ذوب
  • انبر یا چنگال
  • وان ، سطل ، یا قالب
  • صافی (اختیاری)
  • ضایعات موم یا ته شمع سوخته

مرحله اول:ضایعات را جدا کنید

اگر موم شمع‌های کهنه‌ترنیز در کنار خرده موم‌ها قرار دارند؛ضایعات و قطعات اضافی مانند فیتیله سوخته را جدا کنید؛سمت های آلوده یا کثیف موم را مسواک بزنید یا آنها را بتراشید. سعی کنید شمع‌های معطر را در گروه خانواده مشابه خود مانند (به عنوان مثال مرکبات ، گل ، ادویه) قراردهید. گروه‌های رنگی هم خانواده را در کنار هم قرار دهید مثلا رنگ‌های قرمز یا صورتی رنگ سرخابی زیبایی را به شما می‌دهند. مهم‌ترین مسئله در بازسازی موم‌های شکسته یا شمع‌های کهنه آن است که آن‌ها در یک گروه جای داشته باشند.

ساخت شمع با ذوب کردن موم شکسته

مرحله دوم: موم را ذوب کنید

این قسمت به روش بن‌ماری برای ساخت شمع که قبلا در مورد آن صحبت کرده‌ایم خیلی شباهت دارد. ظرف خود را داخل آب یا روی ظرفی که آب دارد قرار دهید تا به وسیله بخار آب گرم شود. قطعات را در ظرف مورد نظر خود قرار داده و به آرامی ذوب کنید. پس از ذوب شدن ، همه چوب فتیله ها و زبانه های فتیله را با یک چوب خرد باقی مانده را به وسیله انبر یا چنگال از موم ذوب شده بردارید.

ساخت شمع با موم ذوب شده

اگر هنوز مقدار زیادی بقایای موم وجود دارد ، می‌توانید آن‌را از طریق یک دستگاه الک آرد قدیمی یا یک نوع صافی دیگر فیلتر کنید. همچنین می‌توانید قسمت خوب را نگه داشته و بقیه را دور بریزید.

مرحله سوم: ساخت شمع

اگر موم‌های مشابه خود را با هم ذوب کرده‌اید می‌توانید به راحتی استفاده کنید اما اگر موم‌ها رنگ خاصی ندارند در این مرحله می‌توانید موم ذوب شده را قبل سرد کردن رنگ کنید یا آن را معطر کنید.

موم ذوب شده به روش بن ماری و ساخت شمع

برای درست کردن شمع در خانه نیازی نیست حتما از وسایل و تجهیزات خاصی استفاده کنید. می‌توانید با کمترین وسایل زیباترین شمع‌ها را تهیه کنید. استفاده می‌توانید فیتیله را به وسیله پایه فیتیله و یا دکمه‌ای به ته ظرف شیشه‌ای مورد نظر بریزید و فیتیله را برای آن‌که فیتیله در وسط ظرف ثابت بماند از یک خودکار ساده یا گیره لباس استفاده کنید.

ساخت شمع 3

همچنین می‌توانید موم‌ها را به صورت گلوله کرده و درون ظرف شیشه‌ای شمع‌های گلوله‌ای رنگی بسازید. حتی پودر موم عسل را با پارافین مخلوط کنید حالت کشسانی به شمع‌های پارافینی می‌دهد. در کل موم دور ریختنی نیست و می‌توانید به شکل‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن