5 دلیل برای انتخاب شمع بیزواکس

شمع بیزواکس

بدون شک همه می‌دانند که شمع‌ها در شکل، اندازه و رایحه‌های متفاوتی یافت می‌شوند. جالب است بدانید که مواد تشکیل دهنده این شمع‌ها نیز می‌توانند متفاوت باشند و برخی از این مواد سالم‌تر و بی‌خطر‌تر از سایر مواد هستند. سه نوع رایج شمع‌ها عبارتند از شمع‌های پارافین، سویا و شمع بیزواکس که در ادامه متوجه خواهیم شد چرا انتخاب شمع موم طبیعی زنبور یا بیزواکس بسیار مناسب‌تر است.

سه نوع شمع رایج مورد استفاده

شمع‌های پارافین

شمع پارافینی

شمع‌های پارافینی گرچه ممکن است سالم و بدون خطر به نظر بیایند، اما منبع اصلی آلودگی هوای داخل خانه‌ها هستند و تا حدود 20 نوع سم مختلف تولید می‌کنند.

اجازه ندهید رایحه شیرین این دسته از شمع‌ها شما را فریب دهد؛ چراکه هنگام سوختن، مواد سرطان‌زا، بنزن و تولوئن که یک ماده شیمیایی می‌باشد که می‌تواند منجر به آسیب مغزی شود، در هوا منتشر می‌شود. علاوه بر مورد بالا، پارافین یک ماده زائد نفتی است که قبل از تبدیل شدن به موم بوزدایی و سفید می‌شود.

فقط موم شمع‌های پارافین نیست که خطرناک است؛ بلکه بسیاری از مواد معطر نیز حاوی فلزات سنگین کثیف هستند که هنگام روشن شدن فلزات را با سرعتی بالاتر از حد مجاز وارد هوا می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 30٪ از فتیله‌های شمع‌های معطر پارافین، حاوی فلزات سنگین سمی هستند. سازمان حفاظت از محیط زیست نیز بیان کرده است که شمع‌های پارافین حاوی مقداری سم‌های مضر هستند که هنگام سوختن در هوا آزاد می‌شوند.

رایحه‌ها و رنگ‌های زیبایی که به این شمع‌ها افزوده می‌شوند نیز عواقب بد بسیار زیادی دارند. بسیاری از شمع‌های پارافین حاوی رنگ‌ها و عطر‌های مصنوعی هستند که هنگام سوختن مواد شیمیایی بیشتری آزاد می‌کنند. از این جمله می‌توان به تتراکلرو اتان، کلروبنزن، اتیل بنزن، استایرن، زایلن، فنل، کرسول، سیکلوپنتن، سرب، مونوکسیدکربن، ذرات معلق و دوده اشاره کرد.

دوده ایجاد شده از شمع‌های پارافین دقیقا همان دوده‌ای می‌باشد که توسط یک موتور دیزل وارد هوا می‌شود. این دوده می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله سردرد و سرطان ریه شود.

شمع‌های سویا

شمع سویا

با توجه به خطراتی که شمع‌های پارافین می‌توانند داشته باسند، شاید بعضی از افراد شمع‌های سویا را جایگزین مناسب و سالمی برای آن‌ها بدانند. اگرچه بیشتر افراد از شمع‌های سویا به عنوان جایگزینی سالم برای شمع‌های پارافین سنتی استفاده می‌کنند؛ اما شواهد زیادی این ادعاها را رد می‌کنند.

موم شمع سویا در اروپا یا آسیا تولید نمی‌شود و تنها در آمریکا تولید می‌شود که تولید کنندگان آن از حلال موم سویا استخراج شده از دانه سویا GMO (محصولات دست کاری شده ژنتییکی) برای تهیه آن استفاده می‌کنند که به طور تجاری با سموم دفع آفات و حشره‌ کش‌ها تولید می‌شوند. شاید به نظر بیاید که این مواد سازگار با محیط زیست بوده و سالم و غیر سمی هستند؛ اما نباید اجازه دهید تا این موارد شما را فریب دهند. تمام سویاهایی كه در ساخت شمع‌های سویا استفاده می‌شوند، با استفاده از كودها، سموم دفع آفات، علف كش‌ها و مواد شیمیایی و همچنین دانه‌های GMO  و به صورت تجاری تولید می‌شوند.

درضمن باید توجه کنید که اکثر شمع‌های سویای موجود در بازار 100٪ سویا نیستند؛ بلکه حاوی مقداری پارافین نیز می‌باشند. این بدان معناست که هنگامی که شما در حال سوزاندن یک شمع سویای “100٪” هستید در واقع تنها سویا نمی‌سوزانید؛ بلکه این شمع‌ها سویای مخلوط با پارافین هستند و حاوی مواد شیمیایی سمی می‌باشند. 

شمع بیزواکس یا موم طبیعی زنبور

استفاده از بیزواکس شمع

شمع‌هایی که از موم ساخته می‌شوند ایده ساختگی و داستانی نداشتند. آن‌ها توسط مصریان باستان، یونانیان باستان و در روم و چین استفاده می‌شدند. به همین دلیل می‌توانیم به “طبیعی بودن” آن‌ها اطمینان داشته باشیم.

شمع‌ بیزواکس یا موم طبیعی زنبور از جمله شمع‌هایی هست که به مدت زیادی می‌سوزند؛ دوده‌ای ایجاد نمی‌کنند؛ بوی شیرینی دارند و 100٪ طبیعی هستند. زمانی که زنبورها عسل می‌خورند موم تولید می‌کنند. زنبورداران موم باقیمانده در کندوی عسل را از فیلتر عبور داده، آن‌را خنک می‌کنند و از آن برای ساخت شمع استفاده می‌کنند.

5دلیل برای انتخاب شمع‌های بیزواکس

1. شمع‌های موم طبیعی عسل 100٪ طبیعی هستند

سعی کنید که همواره به دنبال شمع‌های بیزواکس 100 % خالص باشید که چیزی جز حسن طبیعی از زنبورهای عسل نیستند. این شمع‌ها فاقد هرگونه پارافین یا مواد شیمیایی هستند که موادی خطرناک برای سلامتی شما هستند.

2.شمع‌های موم طبیعی زنبور سازگار با محیط زیست هستند

شمع‌های ساخته شده از موم عسل نه تنها کاملا سالم می‌سوزند بلکه تحت هیچگونه فرآوری شیمیایی قرار نمی‌گیرند و کاملاً تجزیه پذیر و تجدید پذیر هستند.

3.شمع‌های بیزواکس رایحه فوق العاده‌ای دارند

شمع بیزواکس یا موم طبیعی2

شمع‌های موم عسل از نظر کربنی خنثی هستند و رایحه‌ای دلپذیر و شیرین دارند که از شهد گل گرفته شده‌اند.

4.شمع‌های بیزواکس طولانی‌تر و روشن‌تر می‌سوزند

گرچه هزینه شمع موم عسل بیشتر از شمع پارافین و سویا بیشتر است؛ اما در واقع مقرون به صرفه‌تر از آن‌ها می‌باشد چراکه نسبت به پارافین یا سویا بسیار طولانی‌تر می‌سوزد و روشنایی بیشتری دارد.

5.شمع‌های بیزواکس هوا را تمیز و تصفیه می‌کنند

شمع بیزواکس تنها شمعی است که حاوی یون‌های منفی است. این یون‌ها باعث تصفیه و پاک‌سازی هوا می‌شوند و باعث می‌شوند هوای محیطی که در آن‌جا می‌سوزند سالم شود. بیشتر ذرات هوا دارای بار مثبت هستند. یون‌های منفی و یون‌های مثبت به طور مغناطیسی به یکدیگر جذب می‌شوند. در واقع ذرات هوا بیش از حد سنگین شده و نمی‌توانند در هوا بمانند. بنابراین بر روی زمین می‌افتند که در این صورت می‌توان این آلودگی‌ها را با جارو کشیدن یا یک گردگیری ساده از بین برد. این امر به تصفیه هوا کمک می‌کند و به پاکسازی ذرات گرد و غبار، انواع رایحه، گرده و شوره کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده‌اندکه یون‌های منفی همچنین واکنش‌های بیوشیمیایی ایجاد می‌کنند که باعث افزایش سطح سروتونین می‌شوند. افزایش سروتونین می‌تواند به کاهش افسردگی، کاهش استرس و افزایش انرژی کمک کند.

استفاده از شمع بیزواکس برای سلامتی و تصفیه محیط خانه

شمع بیزواکس یا موم طبیعی

شمع بیزواکس می‌تواند به رو‌ش‌های مختلف و برای درمان انواع بیماری‌ها‌ استفاده شود. اگر از مشکلات تنفسی رنج می‌برید یا آلرژی یا آسم دارید، باید 30-60 دقیقه قبل از خواب این شمع‌ها را در اتاق خواب بسوزانید. این کار باعث پاکسازی هوا می‌شود و کمک می‌کند تا خوابی آرام داشته باشید.

سوزاندن شمع طبیعی موم یا بیزواکس می‌تواند به تقویت احساس آرامش و تمدد اعصاب نیز کمک کند. اگر یک روز پر استرس را پشت سر گذاشته‌اید‌، به راحتی می‌توانید دو عدد شمع موم عسل روشن کرده و احساس آرامش پیدا کنید.  

رایحه لطیف و درعین حال قدرتمند و طبیعی این شمع‌ها حتی می‌توانند بوی زمخت برخی از مواد غذایی از جمله ماهی یا غذاهای دارای ادویه کاری را از بین ببرد و هوای آشپزخانه را پاک و تمیز کنند.

بهترین شمع بیزواکس که می‌توانید تهیه کنید

استفاده از شمع‌های موم عسل به جای شمع‌های پارافین یا سویا نه تنها سلامتی ما را تضمین می‌کند، بلکه سود زیادی برای زنبورداران نیز دارد. با خرید شمع از فروشندگان معتمدی که با زنبورداران محلی در ارتباط هستند از اقتصاد داخلی و همچنین کلونی‌های زنبورعسل حمایت کنیم. فروشگاه سارموم با هدف حفظ محیط زیست و آشتی با طبیعت فروشنده انواع موم‌‌های صد درصد طبیعی می‌باشد.

منبع: دلایل انتخاب شمع موم عسل

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن