ساخت فیتیله شمع در منزل

فیتیله شمع خانگی را درست کنید

همه ما می‌دانیم روشن کردن شمع بسیار آرامش بخش است اما شاید تعداد از ما اطلاع داشته باشیم درست کردن آن چه احساسی را منتقل می‌کند و این حس آرامش چندین برابر می‌شود. همانطور که شمع را می‌توان به صورت آماده تهیه کرد اما ساخت آن لذت بخش است، فیتیله شمع را نیز می‌توان آماده تهیه کرد اما ساخت فیتیله شمع در منزل تجربه متفاوتی است.

فیتیله شمع خانگی

فیتیله‌ها انواع مختلفی دارند با توجه به کاربرد آن‌ها و نوع شمع برای ساخت انتخاب می‌شوند تا بهترین سوخت را به ما دهند. در مطلبی مفصا در مورد انواع فیتیله شمع صحبت خواهیم کرد. اما فیتیله بافته شده مومی یکی از رایج‌ترین فیتیله ها در درست کردن شمع می‌باشد.

برای دیر سوز کردن فیتیله و روند اتمام آن از پودری به نام بوراکس استفاده می‌شود. گرچه این پودرنوعی ماده شیمیایی بوده و بهتر است در ساخت فیتیله استفاده نشود. برای همین منظور فیتیله‌‌ای که آموزش آن را برای شما می‌گذاریم هم به همراه پودر بوراکس تهیه شده و هم می‌توانید بدون مرحله استفاده از بوراکس آن را آماده کنید.

مواد لازم تهیه فیتیله

 • نخ‌های گلدوزی، پنبه، نخ کتان و یا حتی بندهای باریک کفش
 • نمک
 • پودربوراکس
 • گرانول یا شمش و خرده ورق های موم زنبور عسل
 • لوازم جانبی

ابتدا مقداری از آب را درون یک قابلمه یا کتری ریختهو اجازه دهید بر روی شعله داغ شود، مقداری گرم شدن آب به این میزان برسد که از روی آن بخار بلند شود اما به نقطه جوش نرسد. در حین داغ شدن آب در ظرفی دیگر یک قاشق غذا خوری نمک و ۳ قاشق غذا خوری پودر بوراکس را ریخته و با هم مخلوط کنید.

آب داغ شده را درون کاسه شیشه ای ریخته و ترکیب نمک و بوراکس را به آن بیافزایید ، تا زمانی که کاملا در هم حل شوند آن را هم بزنید .‌ ترکیب نمک و بوراکس برای پوشش مواد فتیله به کار گرفته می‌شود . پوشش بوراکس روی فتیله سبب می‌شود که ماندگاری شمع هم بیشتر شود و به اصطلاح فیتیله دیرسوز شود .

نکته ایمنی: پودر بوراکس را  از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهدارید زیرا این ماده سمی است و در صورت خوردن یا بوییدن بسیار خطرناک است.

فیتیله شمع به صورت خانگی

حالا نخ پنبه ی یا نخ کتان، نوارهای پارچه ای نخی و یا حتی بند نازک کفش که برای فیتیله آماده کرده‌اید را در محلول بوراکس قرار دهید و بخیسانید و اجازه دهید برای یک روز کامل در محلول باقی بماند.

پس از طی ۲۴ ساعت خیساندن ، حالا نخ ها را بیرون بیاورید و خشک کنید . ترجیحا نخ ها را با کمک موچین ازمحلول بوراکس خارج کنید و آویزان کنید و حدود ۳ روز به آنها فرصت دهید تا کامل خشک شوند.

بعد از سه روز شما می‌توانید از همین فیتیله برای شمع‌های خود استفاده کنید اما بهترین حالت پوشاندن نخف فیتیله با یک لایه موم است.

مقداری آب گرم را درون یک ظرف ریخته و آن را روی اجاق گاز حرارت دهید تا از آن بخار بلند شود. ظرفی که موم را قرار است در آن بریزید را در آب گذاشته تا بدنه اش گرم شود به این روش ذوب کردن موم روش بن ماری گفته می‌شود. شما برای اینکار می‌توانید از موم گرانول، شمش موم و یا حتی خرده موم‌های باقیمانده از شمع‌های که قبلا درست کرده‌اید یا شمع‌های کهنه که ذوب شده‌اند استفاده کنید.

بعد از آب شدن موم فیتیه یا نخ پنبه ای خشک شده با بوراکس را به آرامی درون موم فرو ببرید. باید تمام سطح آن از موم پوشیده شود . بیشتر فتیله باید در موم گذاشته شود.

در انتها فیتیله مومی را مثل مرحله پیش آویزان کنید و چند دقیقه به آن فرصت دهید تا خشک شود. برای بهتر شدن نتیجه کارتان چند بار نخ را در موم بگذارید و دوباره فرصت دهید تا خشک شود تا یک لایه مومی ضخیم داشته باشید. در بهترین حالت نخ به مقدار کافی سفت است ولی انعطاف لازم را دارد.

روش ساخت فیتیله چوبی خانگی

خرید فیتیله های چوبی آماده موم خورده در فروشگاه سارموم با برشی متفاوت و ضخامت مناسب کار را در شمعسازی شما بسیار آسان می کند.این فیتیله‌ها نه تنها مناسب شمع‌های مولد یا جار شیشه‌ی می‌باشند بلکه در شمع‌های که با موم عسل رول می‌شوند نیز می‌تواندد فیتیله مناسب شمع شما باشند؛ اما اگر باز هم علاقه دارید تا خودتان فیتیله چوبی را در منزل درست کنید ما روش ساخت آن را نیز به شما آموزش می دهیم.

مواد لازم جهت تهیه فیتیله چوبی شمعسازی در منزل

 • چوب  بالسا نازک با قطر یک تا 4 سانتی متر
 • قیچی
 • ظرف کم عمق
 • روغن زیتون
 • دستمال کاغذی
 • لوازم جانبی

برای تهیه فیتیله شمع خانگی خود می‌توانید چوب بالسا را از فروشگاه های لوازم هنری تهیه کنید اغلب قطری حدود ۱ تا ۴ سانتی متر دارند.

برای شروع کار ابتدا چوب بالسا را بر اساس ارتفاع شمع حدود ۵/۲ سانتیمتر طولانی تر با قیچی ببرید. اگر هنوز ارتفاع شمع را مشخص نکرده آید چوب ها را به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر با قیچی ببرید و پس از مشخص شدن اندازه شمع میزان اضافی را ببرید. اگر طول چوب بلند باشد قابل کوتاه کردن است اما چوب کوتاه ممکن است بلااستفاده بماند.

پس از برش چوب آن را باید در. وان زیتون بخیسانید . برای این کار در یک ظرف ترجیحا مسطح و کم عمق به میان کافی روغن زیتونی که در دمای محیط بوده بریزید ، تا روی چوب ها را کامل بپوشاند .

هر چند چوب بالسا خود مشتعل است ولی با روغنی کردن آن هم شعله با دوام تری دارد و سریعتر نیز مشتعل میشود.  روغن زیتون باعث تمیز سوختن شمع می‌شود و برای ساخت شمع نیز کار آمد است .

فیتیله مناسب شمع از نوع چوبی

چوب باید حدود ۲۰ دقیق در خیسانده شود و بعد می‌توانید آن‌را بیرون بیاورید ، اگر اجازه دهید یک ساعت بماند ، روغن بیشتری به خود میگیرد و در نتیجه بهتر سوزانده می شود. روغن های اضافی را با کمک دستمال کاغذی پاک کنید .

برای خشک کردن چوب‌ها، می‌توانید کف یک بشقاب دستمال کاغذی بگذارید و چوب را چند دقیقه روی آن بگذارید تا خشک شود و روغن اضافه‌اش را به خود جذب کند . پس از چند دقیقه چوب کمی رطوبت دارد و چرب است ولی اگر آن‌را در دست بگیرید دستتان را چرب نمی‌کند .

چوب را درون پایه محور بگذارید ، انتهای چوب را داخل پایه قراردهید . فیتیله چوبی را تا جایی که امکان دارد به درون سوراخ فشار دهید . تارهای حصیری هنگامی که در پارافین اب شده در فرایند ساخت شمع قرار میگیرند، آن را محکم نگاه می دارند.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن