پانزده حقیقت ناگفته درباره شمع ها

درباره شمع

شمع‌ها از هزارن سال پیش وجود داشته‌اند و در طول تاریخ همواره روشنایی بخش منازل مختلف بوده و با گذشت زمان همواره در کنار ما بوده‌اند. با وجود اختراع لامپ شاید اولین وظیفه آن‌ها که روشنایی بخشی بود تغییر کرد اما همواره برای زیبایی بکار رفته‌اند. در تمام این مدت حقیقت ناگفته زیادی درباره شمع ها پنهان مانده است که امروز به 15 مورد که شاید کمتر شنیده باشیم می‌پردازیم.

15 حقیقت ناگفته درباره شمع

درباره شمع

1. شمع ها از 500 سال قبل از میلاد وجود دارند.

صدها سال قبل از میلاد مسیح، رومیان شمع‌ها را از چربی حیوانی می‌ساختند تا آن‌ها را ششم هر ماه قمری، برای گرامیداشت تولد آرتمیس (که یک الهه بود) روشن کنند.

2. باید شمع‌ ها را به روش درستی روشن کرد!

شاید فکر کنید، می‌توان به راحتی شمع‌ها را روشن کرد؛ ولی درواقع کمی پیچیده‌تر از آن است که تصور می‌کنید.

اولین بار که شمعی را روشن می‌کنید، باید اجازه دهید تا به اندازه کافی بسوزد و کل لایه بالایی موم مایع شود که بسته به اندازه شمع، چندین ساعت طول می‌کشد. اگر این کار را نکنید، شمع به طور یکنواخت نمی‌سوزد.

3. در زمان قطحی موم شمع به صورت خوراکی استفاده شده است.

درباره شمع باید این موضوع را بدانید که در زمان قدیم، موم شمع عمدتاً از محصولات حیوانی مانند چربی گوشت گاو یا موم زنبور عسل تهیه می‌شد. در زمان قحطی، دزدیده شدن شمع‌ها برای خوردن آن‌ها غیرعادی نبود و بسیار رواج پیدا کرده بود.

4. برای خاموش کردن شمع نباید آن را فوت کرد.

درباره خاموش کردن شمع

درباره شمع باید این نکته را بدانید که خاموش کردن آن نه تنها دود تولید می کند بلکه خاموش کردن شمع با فوت کردن، احتمال آن وجود دارد که قطرات موم مایع داغ، در ناحیه اطراف پخش شوند. همچنین به دلیل داشتن عناصر چهارگانه در شمع قرار گرفتن باد(فوت) و آتش (شعله شمع) مکروه است.

نکته: بهترین راه برای خاموش کردن شمع، استفاده از اسنوفر یا شمع گیر است؛ چراکه در این روش شعله به دلیل کمبود اکسیژن خاموش می‌شود.

5. تولید شمع در اروپا در حال افزایش است.

ارزش تولید شمع در اروپا در سال 2018، 1638 میلیون یورو بود که ارزش آن در مقایسه با سال 2013، 11 درصد افزایش یافته است. این موضوع نشان دهنده روند رو به رشد صنعت شمع سازی در بازار اروپا و حتی جهانی می‌بشد.

6. فریز کردن شمع، ماندگاری آن را بیشتر نمی‌کند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که فریز کردن شمع قبل از روشن کردن آن باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود؛ اما این تصور اشتباه است و یخ زدن شمع در واقع باعث ترک خوردن موم و آسیب به شمع می‌شود؛ تنها کمی خنک بودن شمع قبل از سوختن باعث طولانی تر شدن زمان سوخت آن می شود.

7. لهستان بزرگترین تولید کننده شمع در اروپا است.

درباره شمع و تولید آن

یکی از حقیقت ناگفته درباره شمع میزان تولید آن است. در سال 2018، لهستان بزرگترین تولید کننده شمع در اروپا معرفی شد. این کشور مسئول 619 میلیون یورو (38٪) از کل شمع‌های تولید شده در اروپا بود.

آلمان و ایتالیا در رتبه‌های دوم و سوم قرار داشتند و مسئول 10 درصد از ارزش تولید شمع در اروپا در سال 2018 بودند.  بعد از اروپا، شمع‌ها عمدتاً در کشورهای چین، ایالات متحده و ویتنام تولید می‌شوند..

8. هیچ شمعی نباید هنگام سوختن دوده تولید کند.

اگر شمعی، دوده تولید کند، به این معنی است که فیتیله‌ی خیلی بلندی دارد. برای رفع این مشکل، شعله را خاموش کنید، و سپس صبر کنید تا فیتیله خنک شود و آن‌را تا حدود 6 میلی‌متر کوتاه کنید. در مورد آنکه چه نوع دودی ناشی از سوختن شمع می‌تواند مضر باشد قبلا به طور مفصل صحبت کرده‌ایم.

9. شمعی که شروع به تونل سازی می‌ کند را می توان درست کرد.

درباره تونل سازی شمع

زمانی که موم شمع، نزدیک فیتیله ذوب می‌شود، حلقه‌ای از موم سخت در لبه‌های بیرونی شمع باقی می‌ماند و این خیلی خوشایند نیست. به این اتفاق، تونل سازی شمع می‌گویند.

درباره این نوع شمع ها کافیت که بالای آن را با فویل بپوشانید. پس از آن، یک سوراخ در مرکز شمع که فیتیله در آن قرار دارد، برش دهید. این روش منجر به نرم شدن و ذوب شدن یکنواخت موم سخت بیرونی می‌شود. شمع خود را برای چند ساعت با درب فویل بسوزانید تا مطمئن شوید که کل لایه بالایی مایع می‌شود.

10. شمع های معطر تأثیر زیادی بر ذائقه شما دارند.

حس چشایی ما به شدت تحت تاثیر حس بویایی ماست. بنابراین هنگام استفاده از شمع‌های معطر سر میز غذا باید مراقب باشید. این یکی از دلایلی است که برخی از شمع‌ها بدون رایحه می‌باشند. علاوه بر این دلایل مختلف دیگری برای خرید شمع معطر می‌تواند وجود داشته باشد.

11. از یک ماهی کامل، شمع ساخته شده‌است.

یک حقیقت عجیب اما جالب درباره شمع با استفاده از ماهی ست. به این نوع ماهی، “شمع ماهی” یا هولیگان می‌گویند. این ماهی دارای مقدار زیادی چربی است که می‌توان از آن برای ساخت شمع استفاده کرد.

12. شعله شمع همیشه صاف نمی ایستد.

درباره شعله شمع

برخی از دانشمندان ناسا نشان داده‌اند که تحت ریز گرانش، آتش شکل متفاوت‌تری دارد و شعله‌ها  گردتر هستند. در فضا، فضانوردان نمی‌توانند مانند حالتی که بر روی زمین راه می‌روند حرکت کنند. آن‌ها در فضاپیماهای خود شناور هستند. علت این پدیده ریزگرانش است. این پدیده به دلیل کمبود جاذبه می‌باشد.

13. تا کنون شمع هایی از گاو، حشرات و نهنگ ساخته شده اند.

همه شمع‌ها همه گیاهی و طبیعی نیستند! استفاده از پیه (محصول جانبی چربی گوشت گاو) در قرون وسطی در اروپا برای ساخت شمع رایج بود.

شمع‌ها از موم گرفته شده از حشرات و دانه‌ها نیز ساخته شده‌اند. شمع‌ها حتی از موم سفید تولید شده از نهنگ عنبر و گیاهان مختلف ساخته شده‌اند. شمع‌ها در حال حاضر بیشتر از پارافین، موم زنبور عسل، سویا و بسیاری از انواع موم ساخته می‌شوند.

14. گذاشتن شمع بر روی کیک، یک سنت از یونان باستان است.

درباره شمع روی کیک

یونانیان باستان کیک‌ها را با شمع‌ها تزئین می‌کردند که نشان دهنده ماه درخشان، معبد آرتمیس، الهه شکار و ماه بود. گذاشتن شمع روی کیک، از دهه 1700 به یک سنت تولد تبدیل شد که هر شمع نشان دهنده یک سال از عمر می‌باشد.

15.نام شمع از چه چیز گرفته شده است؟

کلمه شمع یا در فارسی از کلمعه شماله، کندیل یا سپندار برای منبع نور گرفته شده است.

شما فکر می‌کنید چه حقیقت ناگفته دیگری درباره شمع وجود دارد؟؟

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن