20 کاربرد موم طبیعی زنبورعسل، استفاده از یکی از مفیدترین محصولات جهان

استفاده از بیزووکس شمع یا موم طبیعی

اگر جزو افرادی هستید که علاقه زیادی به چیزهایی طبیعی و طبیعت دارید، پس احتمالا ارزش و اهمیت زنبور عسل و فواید زیادی که دارند را می‌دانید. این حشرات کوچک همواره درحال کار و فعالیت هستند و به راستی یکی از بزرگ‌ترین محبت‌های طبیعت برای بشریت محسوب می‌شوند. زنبور عسل نه تنها به خاطر عسلی که تولید می‌کند و فواید زیاد آن برای سلامتی بلکه به خاطر تولید موم عسل نیز از جمله مفیدترین محصولات جهان محسوب می‌شود. اهمیت موم طبیعی عسل بر روی زندگی ما بسیار زیاد است.

موم عسل یک ماده طبیعی است که زنبورها در ساختار کندوی عسل از آن استفاده می‌کنند و به عنوان یک ماده با اهمیت و پرکاربرد در بالم‌های لب و شمع‌ها محسوب می‌شود. البته کاربرد‌های آن بسیار فراتر از این موارد می‌باشد. ما در این مقاله می‌خواهیم درباره 20 وسیله مختلف که از موم عسل تهیه می‌شوند و همچنین چگونگی کاربرد با این ماده طبیعی و شگفت انگیز بحث کنیم.

1) بالم لب با موم طبیعی عسل

بالم لب برای موم طبیعی عسل

اگر تاکنون از بالم لب خانگی یا شرکتی تهیه شده از موم عسل استفاده نکرده‌اید، واقعا نمی‌دانید چه نعمت بزرگی را از دست داده‌اید. یکی از بزرگترین مشکلاتی که بالم‌های لب با پایه نفتی دارند، طعم بسیار بد و وحشتناک آن‌هاست. مشکل دیگر بالم‌های لب نفتی این است که آن‌ها جذب پوست نمی‌شوند و بنابراین باید به صورت مکرر از آن‌ها استفاده کرد. بالم لب موم عسل هر دو این موارد را برطرف می‌کند؛ چراکه طعم خوبی دارد است، درست مانند شیره درخت به پوست چسبده و جذب آن می‌شود و همچنین در برابر بزاق انسان مقاوم است بنابراین مجبور نیستید هر بار که لب‌هایتان را لیس می‌زنید دوباره از آن استفاده کنید.

2) پن مرطوب کننده بدن

موم طبیعی برای مرطوب کردن بدن

موم عسل یک ماده فوق العاده برای تهیه پن مرطوب کننده محسوب می‌شود. با توجه به اینکه موم عسل یک ماده کاملا طبیعی است، با استفاده کردن از این محصولات هیچ آسیبی به پوست شما وارد نمی‌شود.

3) لوازم آرایش طبیعی

اغلب لوازم آرایشی‌های موجود در فروشگاه‌ها از مواد شیمیایی و مصنوعی تهیه شده‌اند که با وجود اینکه ظاهر شما را زیبا می‌کنند؛ برای پوست بسیار مضر هستند. با کمک موم عسل می‌توانید بسیاری از لوازم آرایشی مورد نیاز خود را تهیه کنید. اهمیت موم عسل در انواع مواد آرایشی انکار ناپذیر است.

4) موم مخصوص ریش

می‌توانید به کمک موم عسل، این ماده شگفت انگیز، موهای صورت خود را پاکسازی کرده و یک ظاهر مد روز و طبیعی دست یابید.

5) وکس مو

با استفاده از موم عسل می‌توانید مو‌های آسیب دیده و یا ژولیده خود را تقویت و نرم کرده و ظاهر زیبایی با آن‌ها بدهید. ازفواید موم عسل برای مو باعث کاهش ریزش مو می‌شود.

6) کرم ضد خارش

موم طبیعی برای پوست

موم عسل برای پوست شما بسیار مفید و عالی است. اگر به طور مزمن پوست خشک، اگزما یا سایر بیماری‌های تحریک کننده پوستی دارید، سعی کنید کرم ضد خارش خانگی تهیه شده از موم طبیعی تهیه کنید و تاثیر فوق العاده آن را ببینید.

7) قرص تسکین دهنده درد

از موم طبیعی همچنین می‌توانید به عنوان تسکین دهنده درد خانگی استفاده کنید.

8) جایگزین آدامس

نیازی به توضیح چگونگی استفاده این مورد وجود ندارد. کافی است تکه کوچکی از موم فیلتر شده را در دهان بگذارید و تا زمانی که حل شود ان را بجوید.

این ماده یک جایگزین عالی برای آدامس‌های شیرین و مملو از مواد شیمیایی مي‌باشد. جویدن موم عسل همچنین می‌تواند به شما در ترک عادت‌های بد مانند جويدن لب، جويدن ناخن یا سیگار کشیدن کمک کند!

9) جایگزین بسته بندی پلاستیکی

یکی از جالب‌ترین و نا‌ شناخته شده‌ترین موارد استفاده موم عسل، جايگزين بودن آن براي پلاستيك مي‌باشد. اين ماده در بسته بندي مواد غذايي مي‌تواند كاربرد زيادي داشته باشد.

10)محافظ و نرم کننده چوب

موم طبیعی برای جلا دادن

مي‌توانيد به كمك موم عسل، ظروف چوبی، کاسه‌ها و سایر وسایل چوبی آشپزخانه خود را بپوشانيد تا از گرما محافظت شوند و از خشک شدن و ترک خوردن آن‌ها جلوگیری شود.

11) جلا دادن چوب نرده یا مبلمان

بهترین چوبی که اکثر شنیده ایم چوب‌های راش ارمنستان است اما برای محافظت از وسایل چوبی مثل مبلمان، نرده و یا درهای چوبی اعلا نیاز به جلا دادن دارند که موم طبیعی عسل بهترین گزینه است. در مطلبی مفصل در مورد راهنمایی جلا دادن مبلمان و وسایل چوبی با موم طبیعی عسل صحبت خواهیم کرد.

12) درست کردن شمع طبیعی

درست کردن شمع‌های مومی که بسیار برای محیط مناسب و برای سلامتی ضرر ندارند یکی از بهترین گزینه هاست. ساخت شمع‌های مومی با ورق های رنگی موم عسل بسیار ساده است که می‌توانید شیوه ساخت آن را در مطلب مطالعه کنید و از فروشگاه سارموم بهترین ورق‌های رنگی موم عسلی را تهیه و استفاده کنید.

13) مهروموم با موم طبیعی

مهرو موم با موم طبیعی عسل

همانطور که ممکن است قبلاً هم در فیلم ها دیده باشید، از موم ذوب شده در طول تاریخ برای مهر و موم کردن حروف و طومارها با استفاده از یک مهرمومی در لبه های پوست که برای نامه در آن زمان استفاده می‌شد . این مهرهای مومی نیز به عنوان نوعی امضای رسمی با مهر شخصی فرستنده مهر و موم می شدند.

شما می‌توانید به سادگی انتهای مقداری موم را ذوب کنید، به لبه بسته یک پاکت بمالید و بگذارید تا سفت و محکم شود

14)مداد شمعی‌های خانگی

مداد شمعی‌های رنگی‌های بازار را فراموش کنید که با انواع مواد شیمیایی رنگ شده اند. مداد شمعی خانگی خود را به استفاده از موم‌های طبیعی درست کنید.

15) روان کننده زیپ یا لولا

برای اینکه نچسبد و یا روغن کاری نشود و کاملاً از چسبیدن آن جلوگیری شود، یک پوشش سبک از موم عسل روی زیپ ها قرار دهید. برای لولا در یا حتی کشیدن گیره پرده‌ها روی جا پرده‌ای میتوانید از مقداری موم استفاده کنید.

16) خمیر بازی یا مجسمه‌های مومی

مجسمه موم طبیعی عسل

یک خمیر رنگی طبیعی که کوچکترین ضرری برای کودکان شما ندارد موم طبیعی عسل است. با ذوب کردن موم و ریختن در انواع قالب شکل‌های مختلفی از عروسک‌های مومی می‌توان ساخت که هیچ ضرری برای بچه‌ها نداشته باشند.

17) پاک کردن وسایل آهنی

با مالیدن کمی موم بر روی انتهای محل کار اتوی لباس ، تجمع مواد معدنی و سایر آلودگی ها را از بین ببرید. موم برای اتوهای صاف کننده مو نیز مناسب است.

18)روان کننده پنجره ، درب و کشو

اگر پنجره ، در یا کشوی سرسخت یا جیرجی دارید ، سعی می کنید لولاها و سرسره ها را با کمی موم بمالید تا آنها را چرب کرده و هرگونه آلودگی یا زنگ زدگی را از بین ببرید

19)روان کننده پیچ یا میخ

پیچ ها و میخ ها را قبل از استفاده با مقدار کمی موم بمالید. پیچ و میخ های روغن کاری شده ساده تر و راحت‌تر قابل استفاده اند و هیچ گاه زنگ نمیزنند.

20)محافظ ابزار دستی

از قسمت فلزی ابزار دستی خود در برابر زنگ زدگی محافظت کنید و با تمیز کردن و پوشش دادن آنها با موم از خشک شدن قطعات چوبی جلوگیری کنید تا عمر آنها افزایش یابد.

شاید قبلاً متوجه شده باشید که موم طبیعی در طیف گسترده ای از رنگ های مختلف وجود دارد. بخشی از این تغییرات به دلیل مدت زمانی است که موم در داخل کندو می گذراند یا حتی از چه ناحیه ای از کندو برداشت شده است. با این حال ، اگر موم خود به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری است ، احتمالاً محصول حداقل فیلتر شده است و هنوز حاوی برخی ناخالصی ها ست. از طرف دیگر واکس های زرد روشن تر احتمالاً دو یا سه بار فیلتر شده اند. (اینها معمولاً کمی گرانتر از انواع قهوه ای کم فیلتر شده هستند.) اگر موم زنبور عسل شما سفید باشد ، این بدان معناست که یا تمام گرده ها از طریق فیلتر کردن برداشته شده یا موم سفید شده است تا رنگ زرد گرده از بین برود. انواع موم زنبور عسل را می‌توانید به دلخواه از فروشگاه سارموم تهیه کنید.

ممکن است علاقمند به موضوعات زیر هم باشید

آموزش ساخت شمع محرم

آموزش ساخت انواع شمع محرم

شمع از دیرباز نه تنها برای روشنایی بلکه در مراسمات مختلف مانند تولد، عزاداری، کریسمس و … روشنایی بخش بوده است. اما فلسفه روشن کردن